A A+ A++

​Unia Europejska jest bliska nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś, wymierzonych w około 30 osób i podmiotów, w tym ministra spraw zagranicznych i białoruskie linie lotnicze Belavia – informuje Reuters.

UE i NATO oskarżają prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako narzędzia nacisku na Zachód. Nowa runda sankcji ma być wymierzona w białoruskich urzędników, którzy według UE zorganizowali napływ migrantów w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk za łamanie praw człowieka.

Jak donosi Reuters, w środę 27 ambasadorów UE ma formalnie zgodzić się, że rosnąca liczba migrantów wzdłuż granicy białorusko-polskiej stanowi “wojnę hybrydową” i może służyć jako podstawa prawna do nałożenia sankcji.

“Białoruś odrzuca wszelkie zachodnie oskarżenia”

Mińsk zaprzecza takim operacjom i odrzuca wszelkie zachodnie oskarżenia. “Sankcje nałożone na wyższych urzędników jak dotąd nie były skuteczne w osłabianiu rządów Łukaszenki, który sprawuje władzę od 1994 roku i jest bliskim sojusznikiem Moskwy” – zwraca uwagę agencja.

– Państwa UE rozważają również rozszerzenie sankcji gospodarczych nałożonych na Białoruś w lipcu – poinformowali dyplomaci.

Piąty pakiet dotyczący zamrożenia aktywów i zakazu podróżowania dla białoruskich urzędników państwowych i przedsiębiorstw byłby ostatnią reakcją UE na pogarszający się spór z Białorusią.

Urzędnicy UE, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wzywają do jeszcze ostrzejszych środków, w tym wobec międzynarodowych linii lotniczych oskarżonych o przewożenie migrantów do Mińska, którzy są następnie przewożeni na białoruską granicę.

Zakaz dla linii lotniczych Belavia

– Minister spraw zagranicznych Władimir Makiej, który bronił Białorusi na wrześniowym Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest jednym z wysokich rangą urzędników, który zostanie ukarany, ponieważ jego ministerstwo jest oskarżone o wydawanie białoruskich wiz obywatelom spoza UE, w szczególności Syryjczykom i Irakijczykom – powiedzieli dyplomaci. 

UE zakazała państwowym liniom lotniczym Belavia dostępu do przestrzeni powietrznej i lotnisk UE po tym, jak Mińsk zmusił do lądowania samolot Ryanair w celu aresztowania dziennikarza opozycji białoruskiej. Teraz bezpośrednie sankcje nałożone na linię lotniczą uniemożliwiłyby jej leasingowanie samolotów od firm irlandzkich, rumuńskich i duńskich.

W UE toczy się jednak debata na temat tego, czy sankcje powinny dotyczyć tylko nowych umów najmu, czy istniejących.

“Więcej sankcji w tym miesiącu spowodowałoby, że całkowita liczba osób objętych zamrożeniem aktywów i zakazem podróżowania na Białorusi do prawie 200 osób – w tym Łukaszenki i jego synów – oraz kilkunastu instytucji i firm” – zwraca uwagę Reuters. 

Premier: Wniesiemy o sankcje wobec Białorusi

– Na najbliższym szczycie UE wniesiemy o sankcje wobec Białorusi – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, możliwe jest nie tylko poszerzenie listy osób z tego kraju z brakiem wstępu na teren UE, ale również sankcje gospodarcze.

We wtorek wieczorem premier odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Część z nich dotyczyła możliwości poszerzenia sankcji wobec Białorusi.

– Prezydent zaproponował, żeby natychmiast doprowadzić do wstrzymania możliwości lotów nad niebem europejskim przez te linie lotnicze, które prowadzą akcję transportu (migrantów – red.). I my się będziemy o to bardzo mocno starać – poinformował. – Wczoraj mówiłem o tym przewodniczącej (KE Ursuli) von der Leyen, jutro przewodniczącemu (Rady Europejskiej – red.) Charlesowi Michelowi – dodał. Jak wskazał, sprawa stawiana była na forum Rady Europejskiej już wcześniej, jednak ta “nie bardzo była chętna podjąć ten temat”.

Premier: Jeśli chodzi o dalsze blokady gospodarcze, blokady transportowe, jesteśmy gotowi

Premier poinformował jednocześnie, że Polska wystąpi o zaostrzenie sankcji wobec Białorusi na najbliższym posiedzeniu Rady. – Ale ja też zawnioskowałem i jutro to powtórzę (…), żeby nie czekać na grudzień, tylko – jeśli nie da się wcześniej spotkać fizycznie – spotkać się w formie wideokonferencji i tam na pewno ten punkt podniosę – przekazał Morawiecki. Jak dodał, propozycja sankcji będzie mogła wpłynąć na polskich przedsiębiorców, bo mowa będzie nie tylko o zakazach wjazdów do UE, ale również o sankcjach gospodarczych.

– Jeśli chodzi o dalsze blokady gospodarcze, blokady transportowe, jesteśmy gotowi – i niech słyszy to także reżim Łukaszenki – na eskalację tego typu. Trzymamy w odwodzie kolejne sankcje gospodarcze. Jeśli nie na poziomie Unii, będziemy je wdrażać również my na naszej długiej dość granicy z Białorusią. Jesteśmy na to gotowi – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pytania o podejmowane działania odwetowe wobec Białorusi.

Szef polsk … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 9 listopada
Następny artykułCupra Born – Nowość na rynku, która może zachwycić sceptyków. Pierwsza jazda.