A A+ A++

Nitkowanie zębów (oprócz szczotkowania) to podstawowy zabieg pozwalający zachować prawidłową higienę jamy ustnej i dobry stan uzębienia. Do skutecznego oczyszczenia z resztek pokarmu i płytki bakteryjnej zębów i przestrzeni międzyzębowych nie wystarczy szczoteczka (nawet najwyższej klasy), konieczne jest użycie nici dentystycznej.

Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych: z fluorem lub bez, woskowane, bez wosku, miętowe, antybakteryjne i inne. Są wykonane z różnego rodzaju materiałów i mają różną grubość. To właśnie grubość nici powinna mieć decydujące znaczenie przy jej wyborze.

Musi ona przechodzić przez punkt styku między zębami z delikatnym oporem. Łatwiej do przestrzeni międzyzębowej przedostanie się nić woskowana, zalecana zwłaszcza dla osób uczących się tego zabiegu.

Technika nitkowania zębów

Zabieg nitkowania należy wykonywać przed każdym szczotkowaniem. Wymaga on delikatności i wyczucia, ponieważ wykonanie go zbyt gwałtowne grozi skaleczeniem dziąsła i przecięciem przyczepu nabłonkowego.

1. Rozpoczynamy od odcięcia ze zwoju ok. 35-40 cm nitki.
2. Jej końce zawijamy wokół środkowych palców, pozostawiając pomiędzy nimi ok. 5 cm nici.
3. Używając kciuka i palca wskazującego (lub obu kciuków) delikatnie zaginamy nitkę wokół podstawy zęba i wsuwamy ją ruchami piłującymi przez punkt styku zębów do przestrzeni międzyzębowej.
4. Po wprowadzeniu wykonujemy ruchy pionowe po krzywiźnie zęba.

Do kolejnych zębów należy używać czystych części nici. Podczas pierwszych prób nitkowania może pojawić się delikatne krwawienie i bolesność dziąseł. Nie należy się tym zrażać, zabiegi trzeba kontynuować, ale z większą delikatnością. Te drobne niepożądane objawy wynikające z braku wyczucia w operowaniu nitką, są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla zębów niż nie wykonywanie zabiegu nitkowania.

Konsekwencjami zaniechania zabiegu są: przebarwienia zębów, ubytki, gromadzenie się w szczelinach płytki nazębnej (kamienia) sprzyjającej rozwojowi próchnicy i paradontozy. To z kolei może doprowadzić nawet do utraty zęba.

Alternatywę dla zabiegu nitkowania stanowi irygacja, którą należy stosować do zachowania higieny różnego rodzaju prac protetycznych.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/jak-prawidlowo-nitkowac-zeby/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmodernizowano budynek remizy OSP
Następny artykułIslamska rewolucja w Iranie nie udałaby się, gdyby nie… kasety magnetofonowe!