A A+ A++

Krokiety to danie, które często podajemy w czasie wigilijnej kolacji. Lubimy przygotowywać je z kapustą oraz grzybami i serwować z barszczem czerwonym. Sposobów na podanie tej potrawy jest jednak znacznie więcej.

Krokiety to potrawa, która ma swoją długą i ciekawą historię. Sam nazwa może nam nasuwać skojarzenie z językiem francuskim i jest to bardzo dobry trop. Croquer to słowo, które oznacza w języku francuskim “chrupać”. Wszystko wydaje się logiczne. Nasze tradycyjne krokiety faktycznie charakteryzują się chrupiącą, zasmażaną panierką. Ale okazuje się, że zanim Francuzi zaczęli przygotowywać krokiety, robili je starożytni Rzymianie. Mieli oni w zwyczaju obtaczać mięso z warzywami w cieście. Takie danie nazywało się rissoles. Sami Francuzi mają jednak swój udział w procesie powstawania pomysłu na krokiety. To właśnie oni w XVIII wieku dodali do przepisu bułkę tartą.

W Polsce krokiety jemy głównie w czasie wieczerzy wigilijnej. W tym dniu podajemy je jako danie postne, z dodatkiem kapusty i grzybów. Krokiety są również często podawane w towarzystwie klasycznego barszczu czerwonego.

Krokiety – rodzaje
Nasze krokiety koniecznie musimy wypełnić farszem. Najbardziej tradycyjny będzie ten postny, czyli z kapusty. Jego wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy, że drobno pokroimy kiszoną kapustę, którą połączymy z posiekaną i zasmażoną na brązowo cebulą. Całość doprawia się zazwyczaj pieprzem. W czasie kolacji wigilijnej jemy najczęściej krokiety z dodatkiem kapusty oraz grzybów.

Jeśli nie zależy nam na tym, by nasze krokiety były postne, możemy przyrządzić je z dodatkiem mięsa. W tym celu gotuje zazwyczaj gotuje się mięso w bulionie (najczęściej wołowym). Gdy mięso będzie ugotowane, należy go zmielić, a następnie połączyć z innymi składnikami: surowym jajkiem, zasmażaną cebulą oraz solą, pieprzem i czosnkiem. Całość miesza się aż do uzyskania jednolitej masy. Do mięsnego farszu możemy dodać także grzyby suszone lub kapustę.
Niektórzy przygotowują także krokiety wypełnione farszem z dodatkiem sera żółtego. Zazwyczaj są to krokiety z pieczarkami, zasmażaną cebulą oraz przyprawami.

Przygotowanym farszem smaruje się naleśniki, które następnie zawija się w charakterystyczną kopertę. Takie surowe krokiety obtacza się bułce tartej, jajku i mące. Krokiety smaży się na patelni na rozgrzanym tłuszczu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCukinia faszerowana
Następny artykułUszka