A A+ A++

Kredyt konsolidacyjny to sposób na łatwiejsze zarządzanie zaciągniętymi zobowiązaniami. Z jego pomocą masz szansę zoptymalizować miesięczny budżet. Na taką opcję często decydują się stali klienci banków, którzy wzięli już na siebie wiele kredytów.

Nie każdy kredyt konsolidacyjny jest jednak taki sam. Często oferowane są kredyty z dodatkowymi usługami w pakiecie. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny z ubezpieczeniem na życie. Na czym on polega? Odpowiadamy!

Banki kojarzą się na przede wszystkim z takimi produktami jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy lokaty. Niekiedy jednak wraz z kredytem bank zaoferować może mniej standardowe opcje, takie jak chociażby ubezpieczenie na życie. To jeden z wielu przykładów ubezpieczeń, jakie może zaoferować Ci bank. Z taką propozycją spotkasz się w większości instytucji, szczególnie jeśli interesuje Cię kredyt konsolidacyjny na wysoką kwotę. Zdarza się, że wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe. Czy rzeczywiście musisz kupić ubezpieczenie, żeby dostać kredyt. Czy warto się na to decydować, nawet jeśli nie jest to konieczność?

Kredyt konsolidacyjny z ubezpieczeniem – na czym to polega?

Ubezpieczenie kredytu to najczęściej stosowane zabezpieczenie, które ma zwiększyć szansę banku na odzyskanie pożyczonych środków. Pod wieloma względami jest korzystne również dla samego kredytobiorcy. Osoba, która decyduje się na kredyt, nie musi bowiem obawiać się trudniejszej sytuacji finansowej aż tak bardzo. Dobre ubezpieczenie pozwala obciążyć ubezpieczyciela częścią kosztów kredytu, kiedy klient banku znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej lub gdy ten umrze. Będzie więc chronić ono Twoją rodzinę przed koniecznością spłacania kredytu oraz ratunkiem, kiedy nagle stracisz pracę.

Kredyt konsolidacyjny z ubezpieczeniem – czy musisz się na nie decydować?

Kredyt konsolidacyjny nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Mimo to większość banków przedstawia propozycję wykupienia kredytu z ubezpieczeniem. Zdarza się również, że jest to wymóg, żeby otrzymać konsolidację. Najczęściej banki wymagają wykupienia ubezpieczenia, jeśli klient nie spełnia wszystkich wymogów formalnych. Jest to forma zabezpieczenia, która zastępuje niższą zdolność kredytową. Często ubezpieczenie stosowane jest przy kredytach hipotecznych jako alternatywa dla części wkładu własnego.

Jeśli podpisujesz umowę na kredyt konsolidacyjny, nie musisz decydować się na wykupywanie ubezpieczenia. W praktyce jednak jest to zwykle nieopłacalne. Banki tak konstruują oferty kredytów, aby ubezpieczenie było dla Ciebie korzystniejsze, niż wzięcie kredytu bez ubezpieczenia. Do dokupienia tej formy zabezpieczenia ma Cię zmotywować konieczność zapłacenia marży lub wyższej prowizji. W pewnym sensie więc ubezpieczenie jest konieczne, abyś mógł skorzystać z promocyjnej oferty banku.

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego – jak to działa?

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego nie jest tak powszechne, jak kredytu hipotecznego, ale wciąż możesz spotkać się z trzema typami ubezpieczenia. Dostępne jest:

  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Na czym polegają poszczególne rodzaje ubezpieczeń?

Ubezpieczenie na życie gwarantuje, że w przypadku śmierci kredytobiorcy, to ubezpieczyciel będzie spłacał zaciągnięte zobowiązanie. Zrobi to wtedy, kiedy otrzyma pisemny wniosek rodziny lub banku, a żeby tak się stało, należy przedstawić stosowną dokumentację potwierdzającą fakt zgonu.

Ubezpieczenie na wypadek choroby działa wtedy, gdy kredytobiorca nie dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w związku z tym straci możliwość wykonywania pracy. W tym przypadku to sam kredytobiorca składa stosowny wniosek, dołączając do niego zaświadczenie o niepełnosprawności.

Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy działa tylko wtedy, gdy klient traci pracę w sposób niezawiniony. W takiej sytuacji nie można liczyć na pełną spłatę kredytu przez ubezpieczyciela. Spłaca on zazwyczaj tylko sześć, a maksymalnie dwanaście rat. Żeby móc się ubiegać o wypłacenie ubezpieczenia, klient musi mieć komplet dokumentów, które potwierdzają fakt zwolnienia z pracy.

Czy musisz brać ubezpieczenie, które proponuje bank?

Warto wiedzieć, że jeśli ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest wymagane, nie oznacza to wcale, że musisz zdecydować się na propozycję przedstawioną przez bank. Możesz również skorzystać z ubezpieczenia zupełnie niezależnego Towarzystwa Ubezpieczeń. W takiej sytuacji powinieneś przedstawić bankowi informację, w którym miejscu ubezpieczysz kredyt.

Pamiętaj jednak, że nie tylko kwestia ubezpieczenia jest ważna, kiedy bierzesz kredyt konsolidacyjny. Równie istotne są pozostałe czynniki, które wpływają na koszty kredytowania. Jeśli zamierzasz wziąć kredyt konsolidacyjny, kalkulator finansowy pomoże Ci obliczyć, czy wybrana przez Ciebie oferta jest na pewno tą najkorzystniejszą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPróba ucieczki przed policjantami
Następny artykułKim jest Paweł Jan Tanajno – “strajkujący przedsiębiorca” i kandydat-śmieszek z memów? (ZDJĘCIA)