A A+ A++

Wirtualnej formuły Krakowskiego Festiwalu Filmowego jeszcze dwa miesiące temu nikt się nie spodziewał. Jeden z najstarszych europejskich przeglądów kina to przecież spacery z kina do kina, spotkania i dyskusje z twórcami. Choć internetowa odsłona uszczupli atmosferę KFF-u o kontakty na żywo, charakteru festiwalowi nie zabraknie.

– W obliczu niepewnej przyszłości, zdecydowaliśmy się na realizację festiwalu w nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością. Ale chodzi także o widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Podczas 60. edycji festiwalu obejrzymy ponad 150 filmów – animacji, dokumentów i fabuł z całego świata. Te będą rywalizowały w czterech konkursach (trzech międzynarodowych i polskim) o nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł. Wszystkie tytuły będą dostępne na platformie wyłącznie w godzinach, w których byłyby prezentowane podczas festiwalu. Na Facebooku KFF-u widzowie znajdą transmisje ze spotkań z twórcami. 

Świat przegląda się w kinie 

W filmach zakwalifikowanych do międzynarodowego konkursu krótkometrażowego (o Złotego i Srebrne Smoki powalczy 13 dokumentów, 13 fabuł i 12 animacji) dominują historie rodzinne, często wykorzystujące amatorskie nagrania sprzed lat.

– Wiele też w konkursie opowieści o niełatwej sytuacji kobiet i mniejszości w rozmaitych zakątkach świata, wciąż mocno trzymają się tematy uchodźstwa i wojen. Świat przegląda się w filmach zgłoszonych na Krakowski Festiwal Filmowy – komentuje Maciej Gil, jeden z selekcjonerów.

Sześć spośród 38 krótkich metraży to filmy polskie, m.in. „Problem” Tomasza Wolskiego, historia o nieprzytomnym człowieku leżącym na trawie, którą na KFF-ie obejrzymy premierowo.

Obradom jury konkursu krótkometrażowego będzie przewodniczył Jan Komasa, reżyser nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”, laureat nagrody dla najlepszego filmu międzynarodowego na Tribeca Film Festival za „Salę samobójców. Hejter”. 

Rosyjskie dokumenty pod lupą Łukasza Żala

Międzynarodowy konkurs dokumentalny, w którym filmy zmierzą się w walce o Złoty i Srebrne Rogi, jest w tym roku silnie reprezentowany przez twórców z Rosji.

– Z rosyjskich dokumentów wyłania się przede wszystkim obraz pogrążonego w bezwładzie Lewiatana, ale dokumentaliści proponują też zupełnie inne spojrzenia na ten kraj i robią to bardzo różnymi środkami – komentuje Anita Piotrowska, kuratorka konkursu dokumentalnego.

Dokumenty oceni jury pod przewodnictwem operatora filmowego Łukasza Żala, dwukrotnie nominowanego do Oscara – za zdjęcia do „Idy” (2013) i „Zimnej wojny” (2018) Pawła Pawlikowskiego.

Płyta nagrana w celi 

Ostatnim konkursem międzynarodowym będzie DocFilmMusic. Na wirtualnym ekranie KFF-u m.in. „Burzliwe życie Ike’a White’a”, prawdziwa historia utalentowanego muzyka osadzonego w więzieniu za morderstwo, który swoją pierwszą płytę nagrał właśnie w celi. Tej sekcji przewodniczył będzie Leszek Możdżer. 

Trzy konkursy międzynarodowe uzupełni konkurs polski. Najlepszych rodzimych twórców wybierze jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz, reżyserki filmowej i teatralnej, scenarzystki oraz wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej. Do zwycięzców trafią Złoty i trzy Srebrne Lajkoniki.

Oprócz konkursów, KFF tradycyjnie zaproponuje widzom sekcje dodatkowe, w tym roku to m.in. „Opowieści ze świata. Świat kobiet”, „Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą” oraz Docs+Science, która skupi się na relacjach człowieka ze światem. 

* 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się online w dniach od 31 maja do 7 czerwca. Pokazy filmów, program oraz bilety (pojedynczy w cenie 6 zł, karnet w cenie 60 zł) niebawem na stronie krakowfilmfestival.pl. Transmisje ze spotkań z twórcami na stronie festiwalu i na Facebooku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK poleca: e-biuletyn CZG-12 do pobrania
Następny artykuł„Historie Alfy Romeo”. Odcinek czwarty: Alfa Romeo, pierwszy producent samochodów, który zwyciężył w Formule 1