A A+ A++

Zmarła 27-letnia kobieta zakażona koronawirusem, była pacjentką szpitala w Łańcucie. W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 nowych zachorowaniach, przed południem o kolejnych 11 oraz o śmierci szóstego pacjenta. W Polsce jest 378 przypadków zakażenia koronawirusem. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce jest już potwierdzony we wszystkich województwach. Najwięcej przypadków w tej chwili jest w województwie mazowieckim – 82.

Ostatnim regionem, gdzie potwierdzono zakażenie, było Podlasie. Tam o pierwszym pacjencie poinformowano we wtorek, 17 marca. Jak podają władze województwa, to mężczyzna “w sile wieku”, który czuje się dobrze. Jego rodzina została objęta kwarantanną.

Informowano także o drugim przypadku zakażenia, jednak z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku, które okazały się ujemne, jedna osoba została wyłączona z dotychczasowych potwierdzonych wyników. Podobny przypadek miał miejsce u pacjenta z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie).

W środę, 18 marca szpital w Zielonej Górze miał opuścić pierwszy pacjent, u którego w Polsce zdiagnozowano koronowirusa. 66-letni mężczyzna jest zdrowy, czuje się dobrze. Jak informują władze szpitala, dwa kolejne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 dały wynik negatywny.

W Polsce potwierdzono do tej pory 378 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sześcioro pacjentów nie żyje. Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskim – 56 przypadków (głównie Wrocław, a także Bolesławiec, Oleśnica, Wałbrzych), dwie z tych osób nie żyją; kujawsko-pomorskim – 11 przypadków lubelskim – 28 przypadków (głównie Lublin, a także Bełżyce, Biłgoraj), jedna z tych osób zmarła; lubuskim – 9 przypadków (Zielona Góra); łódzkim – 48 przypadków (głównie Łódź); małopolskim – 13 przypadków (Kraków); mazowieckim – 82 przypadki (Warszawa, Radom); opolskim – 10 przypadków (Opole, Krapkowice); podkarpackim – 18 przypadków (głównie Leżajsk, a także Łańcut, Nisko, Rzeszów), dwie z tych osób zmarły; podlaskim – 2 przypadki; pomorskim – 9 przypadków (Gdańsk); śląskim – 43 przypadki (Racibórz, Cieszyn, Zawiercie, Sosnowiec, Chorzów, Bytom, Tychy); świętokrzyskim – 6 przypadków (Starachowice, Kielce); warmińsko-mazurskim – 16 przypadków (Ostróda); wielkopolskim – 18 przypadków (Poznań, Kalisz), jedna z tych osób zmarła; zachodniopomorskim – 9 przypadków (Szczecin).

Kontrole na granicach, zamknięte restauracje i zakaz zgromadzeń

13 marca premier Mateusz Morawiecki przekazał decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym przywrócono pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami – Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Ruch wewnątrz kraju odbywa się normalnie.

Na dwa tygodnie zamknięte zostały między innymi restauracje, kluby, puby, kina, kasyna, baseny, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym tych państwowych i religijnych.

Wcześniej, 11 marca, zdecydowano o zamknięciu szkół. Odwołano wszelkie wydarzenia masowe.

Sklepy spożywcze, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

ja, akw//pm, now

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP, tvn24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObowiązek meldunkowy – informacje
Następny artykułZdalna pomoc psychologiczna!