A A+ A++

– Szczepień w województwie lubelskim dokonano 386 825, przy czym drugą dawką zaszczepiono 122 tys. – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Populacja województwa to około 2,1 mln mieszkańców, ale po odliczeniu dzieci i młodzieży do 18. roku życia do zaszczepienia pozostaje około 1,75 mln osób. 

Wojewoda podaje, że pod względem zaszczepionych jesteśmy na piątym miejscu w kraju i wskaźnik na 10 tys. mieszkańców wynosi 1816. Wyprzedziły nas: województwo dolnośląskie (1977), województwo mazowieckie (1955), podlaskie (1954) i pomorskie (1904). Niewiele mniejszy wynik i szóstą pozycję (1816) ma województwo łódzkie.  

Masowe punkty szczepień w województwie lubelskim

Jeśli chodzi o podanie drugiej dawki, czyli zamknięcie procesu szczepienia, Lubelszczyzna jest na szóstym miejscu. Najwyższy wskaźnik ma województwo dolnośląskie (616/10 tys. mieszkańców) i lubelskie 578/10 tys. mieszkańców. 

– Założeniem jest, by w każdym powiecie zafunkcjonowały dwa punkty szczepień na większą skalę, oprócz tych, które są. Jeden poprzez rozwinięcie któregoś z dotychczasowych plus nowy, masowy punkt szczepień – powiedział wojewoda.

Szczegółowe informacje na ten temat Sprawka chce przedstawić w piątek, najpóźniej w poniedziałek. Do wojewody spłynęły już propozycje lokalizacji do utworzenia punktów. Część samorządów zadeklarowała szkoły.

– Na dużą skalę, bo to jest uzależnione od dostaw szczepionek, punkty, które tworzymy z samorządami, wejdą w maju. Obecnie realizowane przez firmy dostawy są do skonsumowania przez obecną sieć punktów szczepień – wyjaśnił wojewoda. 

Koronawirus w województwie lubelskim. 50 łóżek dla pacjentów z innego województwa

Wojewoda Sprawka odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Przypomnijmy, że w czwartek w województwie lubelskim odnotowano 1085 nowych zakażeń, a 44 pacjentów zmarło.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie puławskim, hrubieszowskim oraz w Zamościu. Wojewoda przygotował także 30 łóżek dla pacjentów z województwa podkarpackiego, gdzie jest trudniejsza sytuacja niż na Lubelszczyźnie – 20 w Tomaszowie Lubelskim oraz 10 w Biłgoraju.

W razie potrzeby dla pacjentów z innych województw przygotowanych jest także 10 łóżek w Chełmie oraz 10 w szpitalu tymczasowym w Lublinie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja żąda od Słowacji zwrotu szczepionek Sputnik V
Następny artykułCK Wadowice: Informacje o zajęciach stałych i działalności WCK