A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 14 tys. 667 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 710 pacjentów.

  • Dzisiaj (16 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 14 667 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 710 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób.

  • W Polsce po zakażeniu koronawiursem za ozdrowieńców uznano 3 miliony 790 tysięcy 377 osoby. Najnowsze dane przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.

  • Hospitalizowanych jest 14 tysięcy 519 chorych na Covid-19. To mniej o 595 niż wczoraj. Wspomagania respiratorem wymaga 1 tysiąc 558 chorych. To o 16 więcej niż wczoraj.

  • Na kwarantannie jest 263 tysiące 467 osób. To więcej o 1 tysiąc 831 niż wczoraj.

Koronawirus w Łódzkiem

Zdaniem lekarzy piąta fala koronawirusa w Polsce właśnie zaczyna znacząco wzrastać. Zachorowań może być dużo więcej niż do tej pory, bo wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy.

Według profesor Anny Piekarskiej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzi nie wykorzystaliśmy w pełni czasu na zaszczepienie jak największej liczby osób. Zachodzi więc poważna obawa, że system opieki zdrowotnej może stać się niewydolny. Czytaj więcej

Zobacz także: Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]

W województwie łódzkim potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia omikronem – nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat. Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi. Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego. – Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Czytaj więcej

WOT zwiększa zaangażowanie w walkę z COVID-19

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zwiększają zaangażowanie w walkę z koronawirusem. Do zadań majacych zwalczać pandemię i jej kolejną falę ponownie kierowane są większe grupy – poinformowało dowództwo WOT.

Rzecznik formacji pułkownik Marek Pietrzak powiedział w rozmowie z IAR, że obecnie zaangażowanie zwiększono do ponad tysiąca żołnierzy dziennie. WOT reaguje na sytuację na bieżąco i zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez instytucje cywilne – dodał rzecznik formacji.
Pułkownik Marek Pietrzak przypomniał, że nawet gdy pandemia nieco wyhamowała i tak żołnierze WOT brali udział w zadaniach antycovidowych. Teraz zaangażowanie wzrasta, bo do WOT napływa więcej wniosków z placówek medycznych i samorzadów.

W pierwszej fazie pandemii COVID-19 w działania wspierające system ochrony zdrowia było zaangażowanych codziennie około 3,5 tysiąca żołnierzy WOT. Wspierali i wspierają przede wszystkim personel medyczny i odciążają system przy takich zadaniach, jak oddziały ratunkowe, administracja medyczna czy pomoc przy transporcie chorych.

W ostatnich dniach resort zdrowia informuje o ciągle rosnących liczbach nowych zakażeń koronawirusem. Mowa o kilkunastu tysiącach przypadków dziennie. Do tego stale utrzymuje się wysoka liczba zgonów z powodu tej choroby.

Koronawirus na świecie

W Rosji gwałtownie pogarsza się sytuacja epidemiczna. Na początku stycznia notowano dziennie około 14 tysięcy zakażeń koronawirusem. Minionej doby służby sanitarne zdiagnozowały ponad 29 tysięcy. To największa liczba od połowy grudnia. Trudna sytuacja epidemiczna jest w Petersburgu, gdzie zdiagnozowano prawie 4 tysiące nowych przypadków. Nieco mniej, ponad 3 tysiące zakażeń wykryto w Moskwie. Jednocześnie lekarze zwracają uwagę, że maleje liczba zgonów pacjentów chorych na COVID-19. W listopadzie umierało ponad 1200 osób. Na początku stycznia ponad 700. Minionej doby zmarło 686 osób zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne apelują o szczepienie się i chodzenie w maskach ochronnych. Jednocześnie rosyjscy eksperci ostrzegają, że w skali kraju może dojść do sytuacji, gdy każdego dnia będzie zakażać się nawet do 100 tysięcy osób.

We Włoszech spada liczba dziennych zakażeń i śmiertelnych ofiar koronawirusa. Co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło około 90 procent Włochów. Odnotowano ponad 180 tysięcy nowych zakażeń – o 6 tysięcy mniej niż dobę wcześniej. Podobnie mniej było ofiar śmiertelnych: 308 w stosunku do 360 przedwczoraj. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba hospitalizowanych, w tym na intensywnej terapii. Wzrasta odsetek lekarzy i pracowników medycznych wśród wszystkich zakażonych. Tymczasem przeciwnicy szczepionek i certyfikatów covidowych protestowali w Rzymie i Mediolanie. W stolicy na Placu św. Jana – jak głosiły transparenty – domagali się “prawdy i wolności”. W Mediolanie na placu XXV Kwietnia w proteście, który zorganizował ruch Italexit, uczestniczył laureat nagrody Nobla, znany wirusolog antyszczepionkowiec, prof. Luc Montagner.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


 

Tysiace osób wyszło na ulice Wiednia, aby zaprotestować przeciwko rządowym planom wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19. W przyszłym tygodniu nad takim rozwiązaniem ma głosować austriacki parlament. Obowiązkowe szczepienia miałyby zostać wprowadzone od 1 lutego. Rząd ogłosił swoje plany w listopadzie, po wprowadzeniu, czwartego już ogólnokrajowego lockdownu. Jeśli parlament wyrazi zgodę, Austria będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe. Według sondażu przeprowadzonego przez magazyn “Profil”, przeciwko wprowadzeniu takiego przepisu od 1 lutego jest 51 procent ankietowanych. 45 procent Austriaków popiera go. Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło do tej pory ponad 70 procent mieszkańców Austrii.

W stolicy Chin wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa – informują władze Pekinu. Zakażenie odkryto w Haidian, dzielnicy Pekinu, w której znajduje się wiele siedzib firm technologicznych. Obecnie przeprowadzane są masowe testy wśród mieszkańców i pracowników budynku, w którym przebywała zakażona Omikronem osoba. W obawie przed gwałtownym wzrostem zakażeń przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w całym kraju wprowadzono dotąd szereg restrykcji. Po wykryciu ognisk zakażenia Omikronem w innych chińskich miastach mieszkańcom zalecono pozostać w domach. Ponadto odwołano dziesiątki krajowych lotów i zamykano fabryki. Władze centralne apelowały też o utrzymanie dotychczasowych restrykcji i środków zapobiegawczych w miejscach o spadku liczby zakażeń, by nie zwiększać ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Od początku pandemii Chiny prowadzą bardzo rygorystyczną politykę antycovidową. Zgodnie z zasadą ,,zero COVID-19” w Chinach wykonywane są masowo testy przesiewowe, a wykrycie nawet niewielkiego ogniska zakażeń skutkuje natychmiast lokalnym lockdownem. Ponadto Chiny są zamknięte dla zagranicznych turystów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. W gorzowskim szpitalu jest leczonych 62 zakażonych pacjentów, pięcioro z nich na zakaźnym OIOM-ie
Następny artykułGKS Katowice z kolejnymi milionami od miasta