A A+ A++

Zabytkowa Kopalnia Złota w Złotym Stoku wraz ze Sztolnią Ochrową i Średniowieczną Osadą Górniczą jest idealnym miejscem na zwiedzanie przez cały rok, bez względu na pogodę. Atrakcji nie brakuje – większość z nich z pewnością skradnie serca dużych i małych. 

Zobacz wideo
To najwyższy zewnętrzny taras widokowy na półkuli zachodniej. Przechodzą ciarki

Kopalnia złota na Dolnym Śląsku – atrakcja, której nie można pominąć 

Zdaje się, że Dolny Śląsk to nie tylko tajemnicze zamki, ruiny, zabytki i górskie szlaki. Region kryje bowiem prawdziwą perełkę, która znacznie wyróżnia się na tle pozostałych atrakcji. Mowa tu o kopalni złota w Złotym Stoku. To nie tylko unikat na mapie Polski, ale także ciekawa alternatywa dla Kopalni Soli w Wieliczce. Na miejscu czekają na nas liczne atrakcje, obszerne zwiedzanie i wiele tajemniczych historii. 

Historia miasta Złoty Stok nierozerwalnie związana jest z rozwojem górnictwa złota i arsenu na Dolnym Śląsku. Górnictwo w okolicach Złotego Stoku ma ponad 1000-letnią tradycję. Na turystów czeka zatem obszerna lekcja z przewodnikiem, która uzupełniona podziwianiem kruszcu i samej kopalni robi wrażenie. Trasa turystyczna “Kopalnia Złota” to około 1,5 km korytarzy, które prowadzą dwoma chodnikami starej kopalni; sztolnia “GERTRUDA” i sztolnia “CZARNA” z unikatowym, podziemnym wodospadem. Mierzy on 10 m i co ciekawe powstał naturalnie, a jedyną ingerencją było jego podświetlenie.

Turyści muszą jednak zejść aż 23 m pod ziemię, by zobaczyć te niesamowite atrakcje. Metalowe schody prowadzą aż siedem pięter w dół. Następnie odwiedzający muszą przejść wydrążonym w skale chodnikiem do nieczynnej już sztolni – na końcu czeka na nas piękny wodospad. 

Co można zobaczyć w kopalni złota? Odlewanie sztabek to dopiero początek 

Poza malowniczym wodospadem na turystów czeka także ciekawa wystawa historii górnictwa w sztolni “Gertruda”, pływanie łodziami po zalanych sztolniach, płukanie złota i wystawa minerałów. Miłośników złota zainteresuje także z pewnością wybijanie monet pod okiem profesjonalistów – tu jednak trzeba dodatkowo kupić bilet za 15 zł. Taką samą kwotę zapłacimy, chcąc spróbować swoich sił przy płukaniu złota lub odlewaniu własnej sztabki. Do dyspozycji turystów jest także pole diamentowe na którym możemy zagłębić się w tajniki poszukiwań cennych minerałów. 

Według aktualnego cennika bilet normalny kosztuje 53 zł, ulgowy 43. Z kolei dzieci do czwartego roku życia mają wstęp za darmo. Warto też dodać, że wejściówka obejmuje nie tylko kopalnię, ale też wystawę minerałów oraz Izbę Górnictwa. Jak wyżej wspominaliśmy dodatkowe atrakcje obejmują dodatkowe bilety – można jednak nabyć “złoty bilet”, który upoważnia nas do zwiedzania wszystkich atrakcji za 83 zł – bilet normalny i 63 zł bilet ulgowy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle wytrzyma cyfrówka w kosmosie? Będziecie zaskoczeni