A A+ A++

Autorzy dokonali analizy siedmiu aktów prawnych. Większość z nich nie spełniała wymogów OSR – Oceny Skutków Regulacji będącej od 2001 r. częścią regulaminu prac Rady Ministrów. Pięć projektów przyjęto bez planu oceny ex post, a więc założenia ewaluacji po wprowadzeniu zmian. W sześciu aktach Rządowe Centrum Legislacji nie udokumentowało przebiegu konsultacji publicznych. Dane w tym zakresie są zresztą niepokojące.

– W 2020 r. w 68 proc. ustaw konsultacje w ogóle się nie odbyły – mówił Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych w Centrum Monitoringu Legislacji, na prowadzonej przez Tomasza Pietrygę, zastępcę redaktora naczelnego „Rz”, debacie poświęconej prezentacji raportu. Autorzy rekomendują wprowadzenie obowiązkowych konsultacji projektów i wydłużenie ustawowego terminu ich trwania z 30 do 45 dni. 


Podobne postulaty prezentuje PO. 


Czytaj więcej

– Składamy projekt ustawy wprowadzającej system obligatoryjnych konsultacji społecznych, wydłużającej je oraz nakładającej obowiązek odniesienia się do przyszłych propozycji na Radę Ministrów – zapowiedziała w czasie debaty posłanka Maria Janyska.


Jak stanowi raport, w 2020 r. 50 proc. ustaw wchodziło w życie w niecałe dwa tygodnie od daty ich ogłoszenia, a przy co piątej w ogóle nie zaplanowano okresu adaptacyjnego. 
BdTXT – W – 8.15 J: – Takie postępowanie sprawia, że przedsiębiorcy nie mają czasu na dopasowanie się do przepisów. Nowe regulacje powinny być wprowadzane stopniowo – komentował Grzegorz Maślanko, radca prawny w Grant Thornton. 


Z tego powodu autorzy zalecają wydłużenie vacatio legis ustaw regulujących działalność przedsiębiorstw. Takie przepisy miałyby wchodzić w życie pierwszego dnia nowego roku, pod warunkiem, że minęłoby co najmniej sześć miesięcy od czasu ustanowienia przepisów. W sprawach istotnych, takich jak zmiany podatkowe, vacatio legis miałoby zostać wydłużone do 12 miesięcy.


Podczas debaty zwrócono uwagę na istotność oceny ex post wprowadzanych zmian. 


– W 2020 r. uchwalono 234 ustawy, a nie przeprowadzono ani jednej oceny OSR. Od 2016 r. przeprowadzono zaledwie dziewięć takich ewaluacji – mówiła podczas debaty Wioletta Bobryk ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).



Autopromocja


CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziewczynkę znaleziono po dwóch dniach w lesie. Szczęśliwy finał poszukiwań 8-letniej Julii
Następny artykułAplikacja – ePraca pomoże Ci szybko znaleźć zatrudnienie!