A A+ A++

Największa zaleta pracy zdalnej sprowadza się do lokalizacji. Jeśli mieszkamy w małym mieście lub na wsi, znalezienie pracy jako grafik, dziennikarz czy specjalista ds. SEO może być bardzo trudne. Wystarczy jednak, że pracodawca umożliwi pracę zdalną. Możemy aplikować na stanowisko bez zmiany miejsca zamieszkania, a dla firmy to również duża zaleta – może pozyskiwać utalentowanych pracowników z całego kraju.

— Obecna sytuacja pokazała, że nasz zespół wykazuje równe zaangażowanie zarówno w modelu pracy zdalnej, jak i biurowej — mówi Karol Żbikowski, prezes zarządu spółki Platige Image, zajmującej się tworzeniem grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych. — Jeśli zaś chodzi o system pracy w nowej normalności, która zastanie nas po wygaśnięciu pandemii, to będziemy chcieli pozostać możliwie elastyczni względem naszych współpracowników — dodaje.

Żbikowski ceni możliwość pracy w biurze, bo w jego branży wspólna praca w jednym miejscu jest dużym ułatwieniem. — Będąc w biurze, można podejść do komputera obok, przedyskutować newralgiczną kwestię, czy zgłosić uwagi. To na pewno duża oszczędność czasu i jednocześnie wygoda dla naszego zespołu — przekonuje. Ale nie zrezygnuje z pracy zdalnej. Ta forma pozwala na zlecanie prac wielu specjalistom z różnych miejsc. Nie chciałby stracić dostępu do tylu talentów.

COVID-19 zmienił podejście do pracy

Praca zdalna była z nami od wielu lat, ale COVID-19 zmusił wiele firm do przejścia na home office. To z kolei sprawiło, że coraz więcej osób ma inne podejście do pracy. Jak wynika z badania zrealizowanego przez organizację Workthere, zajmującą się wynajmowaniem biur i przestrzeni co-workingowych, osoby w wieku 24-34 lat chcą, aby praca elastyczna stała się standardem – uważa tak 87 proc. ankietowanych. Dodatkowo 79 proc. z nich potwierdza, że w tygodniu przepracowuje mniej niż 38 godz., czyli poniżej średniej krajowej. Zadania często wykonują szybciej i mają więcej czasu wolnego. Czasami też pracują np. w sobotę, robiąc sobie dzień przerwy w środku tygodnia – oczywiście gdy pozwala na to branża, w jakiej działają. Młodsze pokolenia ewidentnie oczekują od pracodawców elastyczności. Jeśli np. ktoś woli pracować wieczorem, a jego stanowisko na to pozwala, w ciągu dnia chciałby mieć wolne.

— Wszyscy nasi pracownicy w Appfleet pracują z domu. Dotyczy to programistów, projektantów i twórców treści — mówi Dmitriy Akulov, przedsiębiorca, założyciel startupów i firm informatycznych Appfleet, Prospect One, jsDelivr. — Wszyscy preferują ten model pracy. Dzięki codziennej porannej komunikacji telefonicznej i dużej liczbie wysyłanych wiadomości każdy jest na bieżąco z tym, co się dzieje, i wszyscy zachowują produktywność — dodaje. Komunikacja w Appfleet realizowana jest najczęściej o sztywnych porach, niemniej zadania realizowane są w sposób elastyczny. Pracownicy godzą się na konkretne terminy, a następnie dostarczają pracę w odpowiednim czasie. Pracodawca nie musi natomiast wiedzieć o tym, czy zrealizują coś rano, wieczorem, czy też przez weekend.

Dmitriy Akulov tłumaczy ponadto, że personel był zadowolony, gdy praca zdalna stała się standardem ze względu na COVID-19. — Pracownicy zaczęli nagle oszczędzać dużo czasu, który w innym przypadku spędzaliby na przejazdach do i z pracy. Środowisko domowe jest również dużo mniej stresujące i cichsze, co pozwala lepiej skupić się na pracy — tłumaczy. Home office doceniają szczególnie introwertycy, którzy na ogół wolą pracę w samotności i skupieniu.

Akulov widzi też zalety dla pracodawców, zwracając uwagę, że firmy mogą dużo zaoszczędzić, ponieważ nie muszą wynajmować drogich powierzchni biurowych. — Przynosi to pracodawcy bezpośrednie korzyści — przekonuje.

Elastyczność ceniona bardziej niż biurko i ekspres do kawy

W lipcu ub.r. agencja rekrutacyjna Hays Poland przeprowadziła badanie na grupie 1200 osób, oceniając ich zapatrywania na temat pracy zdalnej. — Firmy, w których udało się skutecznie przejść na model pracy zdalnej, w mniejszym stopniu dążą do szybkiego powrotu do biur — mówi Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland. — Jeśli wszystkie procesy biznesowe i decyzyjne ud … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowrót dzieci do szkół w gminie Końskie. Sprawdzamy frekwencję i warunki [wideo]
Następny artykułWypadek przy ul. Toruńskiej. Nowe ustalenia