A A+ A++

Już 7 października o godzinie 19:30 odbędzie się Koncert Inauguracyjny Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Podczas koncertu zostanie wykonany wybitna symfonia Ludwiga van Beethovena. Orkiestrą zadyryguję Lawrence Foster- dyrektor artystyczny i I dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Ludwig van Beethoven – IX Symfonia

Podczas koncertu inaugracyjnego NOSPRU zostanie wykonany jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych utworów muzyki poważnej. Mowa o IX Symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena. To ostatnia z ukończonych symfonii tego kompozytora. Jest to pierwsza w historii symfonia wokalno-instrumentalna, czyli z udziałem instrumentów, jak i głosu ludzkiego. Wcześniej pisano symfonię przeznaczone wyłącznie dla instrumentalistów. Dzieło zostało napisane na orkiestrę symfoniczną o następującym składzie: kwintet smyczkowy, podwójne flety, oboje, klarnety, fagoty, trąbki, 3 puzony, 4 waltronie oraz kotły. W czwartej części dochodzą: flet piccolo, kontrafagot, trójkąt, talerze perkusyjne oraz bęben. Partie wokalne: sopran, alt, tenor, baryton, chór. Symfonia została po raz pierwszy wykonana publicznie 7 maja 1824 roku w Wiedniu. Jej premiera spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Beethoven, z powodu całkowitej głuchoty nie był już w stanie dyrygować swoim dziełem. Symfonia składa się tradycyjnie z czterech części oraz trwa łącznie nieco ponad 70 minut. Rękopis symfonii został wpisany w 2001 roku na listę UNESCO Pamięć Świata.

Oda do radości

IX Symfonia Beethovena znana jest także jako: Symfonia Radości. To dlatego, że w finale utworu kompozytor postanowił wprowadzić głosy wokalne, wykorzystując wiersz “Oda do radości” Friedricha von Schillera. Ów symfonia zyskała swoją popularność w dużej mierzy dzięki temu fragmentowi utworu. W 1972 roku kantata finałowa “Oda do radości”  IX symfonii Ludwiga van Beethovena w wersji instrumentalnej stworzonej przez Herberta von Karajana, została przyjęta jako hymn Unii Europejskiej przez Radę Europy. Przez 2 lata “Oda do radości” była hymnem Niemiec, lecz ostatecznie powrócono do jego starej wersji.

Wykonawcy:

Narodowa Orkiestra Polskiego Radia
Chór Narodowego Forum Muzyki
Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
Narodowy Chór Młodzieżowy
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego

Ewa Tracz – sopran
Karolina Sikora – mezzosopran
Andrzej Lampert – tenor
Szymon Komasa – baryton

Bilety możemy zarezerwować na stronie : https://nospr.org.pl/pl/bilety
Aktualne zasady uczestnictwa w koncertach tutaj: https://nospr.org.pl/pl/bilety/dodatkowe-informacje

Kasa biletowa:

Plac Wojciecha Kilara 1, 40–202 Katowice
e-mail: [email protected]
tel: +48 32 73 25 312

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKieleccy radni wystosują apel do władz wojewódzkich
Następny artykułRosjanie inwestują w Polsce. Zakład uroczyście otwarty