A A+ A++
Na dzisiejszej sesji miejscy radni zajmą się projektem uchwały wprowadzającej siedem nowych przystanków na terenie Świdnika. To jednak nie jedyne zmiany, które w nadchodzących miesiącach czekają komunikację miejską.

Jeśli radni przyjmą uchwałę, nowe przystanki zostaną zlokalizowane przy al. NSZZ „Solidarność” – w trzech miejscach, przy ul. Nadleśnej – w dwóch i przy ul. Struga – również w dwóch. Podstawą do ich wprowadzenia są nowo powstałe drogi, wyposażone w zatoki autobusowe.

– W ostatnim czasie w Świdniku powstało sporo nowych ulic, między innymi ul. Nadleśna i al. NSZZ „Solidarność”, której drugi etap budowy właśnie się rozpoczął. Dodatkowo, jesteśmy po odbiorach dworca przy ul. Struga, z którego wkrótce będą mogli korzystać mieszkańcy. Naturalną koleją rzeczy jest więc, że wprowadzamy do systemu kolejne przystanki – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Nowe lokalizacje miejsc, w których będzie można czekać na autobus, to jednak nie jedyne zmiany czekające komunikację zbiorową. Władze miasta chcą przeprowadzić badanie, które pomoże określić z jaką częstotliwością powinny jeździć autobusy linii nr 5, 35, 55 i N2.

– Szykujemy ankietę, którą planujemy wykonać jeszcze w tym roku. Chcemy skonsultować się z mieszkańcami, szczególnie tymi, którzy podróżują komunikacją miejską i zapytać ich o to, w jakich godzinach brakuje autobusów – wyjaśnia zastępca burmistrza. Dodaje: – Na ten moment nie planujemy wprowadzania kolejnych linii autobusowych. Będziemy rozwijać te, które obecnie są dostępne w naszym mieście.

Badanie pozwoliłoby stworzyć nowy rozkład jazdy dla autobusów ze Świdnika do Lublina i w odwrotnym kierunku. Zmiany weszłyby w życie w 2022 roku.

– Nowy rok budżetowy pozwoli nam na zwiększenie wydatków na komunikację miejską. W tej chwili nie możemy sobie na to pozwolić – tłumaczy M. Dmowski.

W przyszłości własne autobusy?

W Świdniku, oprócz autobusów MPK, można również skorzystać ze stacji rowerów miejskich i elektrycznych hulajnóg, których pilotażowy program ruszył w ubiegłym miesiącu. Kolejnym krokiem, który pozwoliłby sprawniej przemieszczać się po mieście, byłyby własne autobusy. Pierwszą przymiarkę mamy już za sobą. W marcu firma ARP e–Vehicles z Solca Kujawskiego zaprezentowała władzom Świdnika elektryczny autobus miejski.

– Mamy projekt własnej, miejskiej linii autobusów. Jego realizacja jest jednak bardzo kosztowna, dlatego będziemy ubiegać się o dofinansowanie zewnętrze, na przykład z programu „Polski Ład” – dodaje zastępca burmistrza.

af

ankieta Głos Świdnika komunikacja miejska przystanki Świdnik UM Świdnik

Artykuł przeczytano 42 razy

Last modified: 15 lipca, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruska noblistka zatrzymana na lotnisku w Berlinie! Powodem rzekoma bomba
Następny artykułDziś w Katowicach kierowcy będą otrzymywać mandaty za jazdę lewym pasem.