A A+ A++

Spis treści

  1. Lepsza komunikacja to mniej błędów
  2. Umiejętności miękkie na studiach medycznych. Komunikacja w zespołach medycznych

Brakuje rzeczowej i jasnej komunikacji między lekarzem a pacjentem, a także w samych zespołach terapeutycznych. Niektóre uczelnie medyczne już prowadzą zajęcia z umiejętności miękkich dla przyszłych medyków. Standardy nauczania są jednak niejednolite.

Dobra, szczera i prosta komunikacja, to podstawa sprawnego funkcjonowania rodziny, zespołu w korporacji, ale także szpitala czy przychodni. Umiejętność sprawnego komunikowania często nie tylko warunkuje powodzenie procesu terapeutycznego czy przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich, ale także pozwala uniknąć wielu błędów medycznych. 

Od dawna ten aspekt badają Amerykanie i Kanadyjczycy, stąd studenci ich uczelni medycznych od wielu lat mają zajęcia w komunikacji. Na polskich uczelniach to dopiero raczkuje. 

Jak właściwie komunikować się z pacjentem?

Lepsza komunikacja to mniej błędów

Już 20 lat temu Amerykanie stwierdzili, że 200 tys. pacjentów umiera rocznie z powodu zdarzeń niepożądanych. W 70 proc. był to efekt braku umiejętności miękkich wśród medyków – wskazał Grzegorz Cebula z Zakładu Diagnostyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas Kongresu Humanizacji Medycyny, który w połowie czerwca odbył się w Warszawie.

W związku z powyższym Ministerstwo Zdrowia zamierza położyć nacisk na modyfikację programu studiów lekarskich, medycznych, tak aby więcej było w trakcie kształcenia przyszłych medyków.

-Najlepszym sposobem na nauczenie się komunikacji z pacjentem są centra symulacji. Będziemy wdrażać to na uczelniach a w tym roku wyjdzie nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Zmieniamy programy nauczania na wszystkich kierunkach medycznych, nie tylko na lekarskim. Na studiach będą przedmioty m.in. związane z przestrzeganiem wzorców etycznych, humanizmem, nauki behawioralne. Już sam fakt, że będziemy stawiać na komunikację w nauczaniu studentów oznacza, że stanie się ona bardzo ważna- wskazał Piotr Bromber, wiceminister zdrowia podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Podkreślił, że intencją ministra zdrowia jest stawianie na rozwój u studentów kompetencji i umiejętności bo dziś dostęp do wiedzy merytorycznej jest łatwo dostępny. Te zajęcia  zastąpią w pewnym stopniu na studiach przedmioty z nauk morfologicznych, które są już mało aktualne. 

Umiejętności miękkie na studiach medycznych. Komunikacja w zespołach medycznych

Uniwersytet Jagielloński postanowił więc wyjść naprzeciw potrzebom i na tej uczelni studenci kierunku lekarskiego uczą się umiejętności miękkich. Zajęcia z komunikacji mają tam też przyszłe pielęgniarki. 

-Początkowo zajęcia z tego zakresu były fakultatywne, ale zamieniliśmy je w obligatoryjne. Zaczynamy od piątego roku studiów, przyszli adepci medycyny nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji z pacjentem – mówił Grzegorz Cebula. Zaznaczył, że z kolei na szóstym roku na UJ pojawiają się zajęcia z komunikacji w zespole terapeutycznym, realizowane w salach symulacji wysokiej wierności. – Chodzi o to, aby młodzi ludzie mieli wrażenie pracy w szpitalu – dodał.

Sprawna komunikacja w zespole jest też warunkiem powodzenia operacji. Dlatego wykładowcy z UJ podczas zajęć zwracają studentom uwagę, że mają się zwracać do siebie po imieniu, a nie bezosobowo. Powinni umieć także kontrolować poziom zrozumienia u pozostałej części zespołu, a także wspólnie podejmować decyzję i ustalać priorytety. Na ostatnim roku studiów studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zdają z tych umiejętności egzamin, podczas którego ma miejsce np. symulacja zabiegu w 3-osobowym zespole. 

Niestety tego typu zajęcia dopiero raczkują na polskich uczelniach. Uniwersytet Jagielloński jest wśród nich prekursorem. O tym zaś, że personel medyczny nie umie często porozumiewać się i między sobą, i z pacjentami, wie Rzecznik Praw Pacjenta, do którego spływają skargi od chorych na szpitale czy przychodnie. Często są one pokłosiem niewłaściwej komunikacji na linii lekarz- pacjent czy pielęgniarka-pacjent.

Lekarze sami już zdają sobie sprawę, że komunikacja jest niezbędna. – Lekarze, którzy mają więcej umiejętności miękkich, sprawnie się komunikują z pacjentem, zbierają od nich świadome zgody. My niewiele jesteśmy uczeni podczas studiów od komunikacji. Uczymy się ewentualnie podpatrując kolegów, choć oni też czasem mogą mieć błędne rozumienie procesów psychologicznych. Brakuje nam twardej wiedzy podpartej badaniami naukowymi na temat komunikacji- powiedział Karol Steckiewicz, asystent Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Medycznych w Katowicach.

Olga Rostkowska, wiceprezes okręgowej izby lekarskiej w Warszawie wskazała jednak, że na etapie przyjmowania do zawodu lekarza, czy na studia, nikt nie weryfikuje umiejętności komunikacyjnych bo liczą się umiejętności twarde.

– Komunikacja jest jednak niezbędna lekarzowi. Ją trzeba ćwiczyć jak mięsień na siłowni- wskazała Olga Rostkowska

W okręgowej izbie lekarskiej w Warszawie działają już warsztaty dla lekarzy pomagające lekarzom komunikować się z pacjentem a także dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Dobrej komunikacji nie powinniśmy zawężać tylko do samego pacjenta, ale jej potrzeba także jego rodzinie. -My na kardiologii zapraszamy na konsylia pacjenta i jego rodzinę aby dowiedzieli się o wszelkich aspektach terapii, jej zmiany. My się gorzej komunikujemy bo nie jesteśmy tego uczeni i nie mamy na to czasu. Stąd potrzeba nam na uczelniach nauki komunikacji przez scenki rodzajowe, które już się pojawiają na uniwersytetach. Przychodzą na nie aktorzy- powiedział dr Dariusz Jagielski, zastępca kierownika kliniki kardiologii w Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Warto jednak podkreślić, że problemy komunikacyjne pacjenci mają nie tylko z lekarzami, ale także z pielęgniarkami czy ratownikami medycznymi. Stąd kobiety na sali porodowej, które krzyczą w bólach, mogą usłyszeć od położnej – „Trzeba było nie uprawiać seksu”. O takim i innym ubliżaniu słownym donosi w swoich raportach Fundacja Rodzić Po Ludzku.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiadają jednak zmiany dla wszystkich medyków. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzesko. 1,5 roczna dziewczynka sama w pobliżu ruchliwego skrzyżowania, a w domu bez opieki jej 3-letni brat
Następny artykułNetflix prezentuje polskie premiery w 2023 roku. Filmy i seriale „pełne emocji”