A A+ A++

Komuna Paryska. Historia – jak do tego doszło

W 1870 r. wybuchła wojna prusko-francuska. Pewne siebie imperium Napoleona III w przeciągu kilku miesięcy poniosło druzgocącą porażkę, a sam francuski cesarz dostał się do niewoli razem ze swoją armią.

We wrześniu Prusacy otoczyli Paryż, w którym schroniły się niedobitki wojska. Rozbita Francja odwołała pokonanego cesarza i proklamowała się republiką. Na czele rządu stanął Louis Thiers, który dążył do ugody z najeźdźcami.

W oblężonym mieście pod broń powoływano cywilów, a w młodej republice wrzało. Mnożyły się polityczne kluby i stronnictwa, nierzadko odwołujące się do marksizmu i anarchizmu. Gdy pod koniec lutego Thiers zawarł zawieszenie broni z Prusami, którym oddawał Alzację i część Lotaryngii, wielu zmobilizowanych obrońców Paryża uznało to za zdradę. Ranę pogłębiła upokarzająca dla Francuzów defilada niemieckich wojsk ulicami ich stolicy 1 marca 1871 r.

Dążący do pokoju za wszelką cenę Thiers obawiał się bojowych nastrojów paryżan i postanowił wycofać z miasta działa, zakupione wcześniej ze składek patriotycznie nastawionych robotników. Gdy w nocy z 17 na 18 marca 1871 r. wysłał po nie żołnierzy, uzbrojony lud stanął na ich drodze, schwycił dowódców oddziału Thiersa i na miejscu ich rozstrzelał. Rozpoczęła się kolejna francuska rewolucja, która przeszła do historii jako Komuna Paryska.

Komuna Paryska. Płaca minimalna i skrócony czas pracy – najważniejsze informacje

Thiers przestraszył się zrewoltowanego ludu i wraz ze swoimi ministrami … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarski Puchar Polski: Lech Poznań zagra w półfinale!
Następny artykułStal Mielec – Lech Poznań 1:3