Pobieżna lektura parametrów technicznych typowej stacji roboczej i klasycznej maszyny dla gracza może być myląca. Zwykle znajdziemy w nich podobne nazwy podzespołów i parametrów. Ale podobne parametry wcale nie oznaczają podobnej wydajności. Dla potrzeb porównania posłużymy się przykładem profesjonalnej stacji roboczej Fujitsu Celsius W580power+, której parametry i możliwości skonfrontujemy z tym, co może nam zaoferować maszyna gamingowa.
Procesory i pamięć
Zarówno w sprzęcie do gier, jak i do zastosowań profesjonalnych możemy spotkać podobne procesory – zwykle będzie to Intel klasy Core i5 i Core i7. Dopiero wśród nieco bardziej rozbudowanych (i droższych) konfiguracji pojawiają się różnice. W przypadku maszyn do grania znajdziemy tu przede wszystkim najszybsze procesory Intela z odblokowanym mnożnikiem, a w przypadku stacji roboczej procesory Xeon E. W stacji roboczej Fujitsu Celsius W580power+ będą to cztero- i sześciordzeniowe układy Xeon E3-21xx bazujące na architekturze Coffee Lake. Podstawowa różnica między nimi a procesorami z linii Core dotyczy pamięci RAM, bo CPU przeznaczone do profesjonalnego sprzętu współpracują z modułami z kontrolą kodowania, czyli ECC. Pamięci te dysponują poszerzoną szyną danych, po której przesyłane są dodatkowe dane kontrolne, zapewniające większą stabilność pracy komputera. Oczywiście, wydajny komputer dla gracza również nie powinien się zawieszać czy przypadkowo restartować, ale w większości sytuacji taki wypadek nie spowoduje dla użytkownika większych strat.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku powiedzmy architekta czy programisty. W ich przypadku twardy reset w trakcie pracy może przynieść opłakane skutki. Wyobraźmy sobie bowiem, że pod koniec pracy nad projektem budynku przeprowadzamy proces renderowania wizualizacji dla inwestora. Zawieszenie się wówczas komputera oznacza konieczność rozpoczęcia renderowania na nowo. A ten proces zazwyczaj trwa wiele godzin. To z kolei może spowodować opóźnienia w realizacji projektu, co bardzo często przekłada się na karę finansową. Pamięci ECC wykorzystywane również a raczej przede wszystkim w serwerach zapobiegają tego … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS