A A+ A++

 


Poniższa relacja jest częścią większej podróży, którą odbyłem z – stowarzyszeniem organizującym nieszablonowe, pełne świetnych przygód wyjazdy busami do różnych części świata. Tym razem były to magiczne Bałkany. Sprawdźcie aktualne propozycje tripów, na pewno znajdziecie coś idealnego dla Was. 


Wystartowaliśmy w Katowicach, jadąc przez Czechy i Austrię. Pierwszą noc spędziliśmy na dziko, przy granicy czesko-austriackiej nad przyjemną rzeczką, integrując się przy ognisku.

 

 

W sumie 18 uczestników podróżowało przez 3 tygodnie dwoma busami. Był to dopiero początek. Chcieliśmy się lepiej poznać. Każdego dnia spędzaliśmy ze sobą bardzo dużo czasu, na koniec dochodząc do wniosku, że znamy się już jak najbliższa rodzina. Polecam ten sposób podróżowania. Jest to świetna okazja do poznania ciekawych ludzi, odwiedzenia mnóstwa fantastycznych miejsc i to za relatywnie niewielkie pieniądze. Koszt takiej wyprawy to zaledwie 2400 zł. Busy wyposażone są w prowiant i sprzęt do jego przygotowywania. Codziennie napełnialiśmy baniaki z wodą, aby wykorzystywać ją np. do przygotowywania posiłków w trakcie postojów.  Nocowaliśmy w namiotach (w moim przypadku również w hamaku survivalowym, o czym niedługo również przeczytacie na blogu). One także są na wyposażeniu busów. Idealna sprawa dla każdego, kto nie boi się kempingowych warunków, kto nie marudzi z powodu drobnych niedogodności z tego wynikających. Za to docenia dobre towarzystwo i bliski kontakt z przyrodą. Ja na pewno do takich osób właśnie należę. Niedługo opiszę Wam specyfikę takiego podróżowania. 

 

 

Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem podróży wśród Polaków. Kiedy jeszcze pracowałem w biurze podróży, przekonałem się, że najchętniej docieramy tam własnym samochodem. Nic dziwnego, w zależności od miejsca startu i celu destynacji, podróż trwa ok. 10 godzin. Najchętniej odwiedzamy stolicę Chorwacji- Zagrzeb, półwysep Istria, Jeziora Plitwickie i Krka, Riwierę Makarską oraz położony najdalej na południe- Dubrownik. Na Istrii tym razem nie byłem, więc ten region odpuszczam. Riwiera Makarska jest doskonałym miejscem na urlopowy wypoczynek nad morzem, ale na to również na naszej wyprawie nie było czasu. 

 

Zagrzeb

 

Zagrzeb to dość duże miasto, ok. 800 tyś mieszkańców. Z pozoru przypomina każdą inną stolicę europejską. Jednak warto poświecić jej choć kilka godzin, bo potrafi pozytywnie zaskoczyć. Zanim wybierzecie się na zwiedzanie miasta miasta, warto rozważyć skorzystanie z bezpłatnego przewodnika po mieście, jakim jest . Szczególy ich oferty znajdziesz w lkinku. Moim zdecydowanym faworytem są punkty widokowe. Cześć miasta położona jest nieco wyżej od reszty, co daje świetne możliwości obejrzenia ciekawych panoram. Zagrzeb dzieli się na Dolne i Górne Miasto. Jeśli jesteśmy bardziej leniwi, możemy do tego drugiego dotrzeć najkrótszą koleją na świecie. Pokonuje zaledwie 66 metrów trasy, aby ulżyć naszym nogom 🙂 Nie przyzwyczajajcie się jednak za bardzo, bo podróż trwa mniej niż minutę. Z górnej stacji kolejki mamy już bardzo blisko do wspomnianej wcześniej panoramy miasta.

 Zagrzeb stare miasto panorama co zwiedzić w chorwacji zwiedzanie zagrzebia 

Niedaleko ma też swoja siedzibę Muzeum Zerwanych Relacji. Jest to jedno z najdziwniejszych miejsc i osobiście trudno mi je zakwalifikować jednoznacznie jako muzeum. Bo czy jest nim miejsce, w którym możemy głównie poczytać o prawdziwych historiach zakończonych wielkich miłości ? Jak dla mnie przereklamowane. O wiele większe wrażenie zrobi na Was ciekawy dach Kościoła św. Marka. Na jego południowym spadzie ułożono wzór dwóch herbów – po stronie wschodniej Zagrzebia, zaś po zachodniej Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, którego od 1868 roku Zagrzeb był stolicą.

  Zagrzeb kościół św. Marka Chorwacja co zwiedzić w chorwacji zwiedzanie zagrzebia 

Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat miasta, powinniśmy wybrać się na Targ Dolac. To miejsce pełne świeżych, lokalnych produktów, głównie warzyw i owoców, ale także kwiatów i drewnianych zabawek. Nazywany jest pieszczotliwie Brzuszkiem Zagrzebia. Zakupy możemy tu zrobić codziennie do g. 15:00, w soboty do 14:00, w niedzielę do 13:00.

 Zagrzeb targ Chorwacja co zwiedzić w chorwacji (2)

 

Nad miastem góruje widoczna z daleka Katedra.  Zbudowana w XI wieku, częściowo zburzona po trzęsieniu ziemi w 1880 roku, ma nowe oblicze, odkąd austriacki architekt Hermann Bolle zaprojektował dodatkowo do pierwotnego budynku dwie wielkie wieże. Sprawiają one, że katedra jest niewątpliwie symbolem Zagrzebia. Herman Bolle pracował również nad dwoma innymi symbolami miasta Zagrzeb: cmentarzem Mirogoj i wspomnianym wcześniej kościołem św. Marka. Katedra wewnątrz robi jeszcze większe wrażenie. Warto wiedzieć, że znajdują się tu jedne z największych organów w Europie.

 Zagrzeb katedra Chorwacja co zwiedzić w chorwacji

 Katedra Zagrzeb Co zwiedzić w Chorwacji Co zwiedzic z zagrzebiu 

W Górnym Mieście nie powinniśmy też pominąć ulicy Tkalčićeva. Jest to bez wątpienia reprezentacyjna ulica Zagrzebia, stanowiąca również jego wewnętrzną stolicę smaku. Znajdziemy tu doskonałe restauracje chorwackie, ale też włoskie czy tureckie. To miejsce tętni życiem, chociaż podobno najładniej jest tu po zmroku, kiedy robi się bardziej nastrojowo. Osobiście lubię poszwendać się czy nawet trochę zgubić w obcym mieście. Udaje się wtedy trafić do ciekawych, czasami mniej obleganych przez turystów miejsc. 

 Zagrzeb Chorwacja stare samochody co zwiedzić w chorwacji

Zagrzeb ulice co zwiedzić w chorwacji zwiedzanie zagrzebia 

Macie trochę więcej czasu? W takim razie polecam Wam jeszcze znajdujące się na obrzeżach miasta jezioro Jarun. To świetna okazja na odpoczynek po całym dniu spędzonym w gwarnym mieście. Miejsce idealne, aby popływać czy się poopalać. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Kiedy myślę o Chorwacji, od razu przychodzą mi na myśl Jeziora Plitwickie. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko mi, bo możemy być pewni, że kiedy tam już dotrzemy, będą też tam i tłumy innych turystów. Mimo to jest to miejsce, które choć raz warto zobaczyć na żywo. Jeziora Plitwickie to najstarszy i największy park narodowy w Chorwacji. W roku 1949 roku został ogłoszony pierwszym parkiem narodowym Chorwacji. Już w 1979 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1997 r. Poszerzono granice parku narodowego, a dziś obejmuje on obszar o powierzchni ok. 300 km2. Zaskoczyło mnie to, że same jeziora, które wydaja się być główną częścią parku, zajmują w rzeczywistości zaledwie 1 % jego powierzchni.

 Plitwickie Jeziora Chorwacja park narodowy jezior plitwickich chorwacja co zwiedzić w chorwacji

 

Internet pełen jest świetnych zdjęć, pokazujących piękno parku. Moim zdaniem nie ustępuje ono temu, co możemy zobaczyć na własne oczy. To prawdziwy festiwal powalająco pięknej przyrody, prezentującej się niesamowicie przy pomocy strumieni, wodospadów, rzek, przyjemnych ścieżek i tras. Można je pokonać pieszo a cześć z nich niewielkim promem. Cały obszar również duże wrażenie. Na Plitwice koniecznie trzeba zaplanować co najmniej kilki godzin na zwiedzanie. Tym bardziej, że bilet wstępu nie należy do najtańszych (ok. 85 zł).

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje odwiedzającym siedem różnych tras do zwiedzania jeziora i cztery szlaki turystyczne. Choć są one dokładnie opisane na kilku mapach, nam zdarzyło się w pewnym momencie pomylić trasę.  Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

 Jeziora Plitwickie co zwiedzić w Chorwacji Park narodowy jezior plitwickich

 

Zanim jednak zdecydujecie się na zwiedzanie, warto zajrzeć na przygotowany opis tras z praktyczna mapką. Znajdziecie go .Trzeba zarezerwować na przejście dedykowanymi trasami od 2 – 8 godzin. My mieliśmy zaledwie 3 godziny, co powodowało, że zwiedzaliśmy nie tak jak lubię najbardziej, ale nieco w pośpiechu. Nie udało nam się również skorzystać z przepłynięcia stateczkiem po jednym z jezior. Sam rejs jest bezpłatny, w cenie biletu wstępu do Parku. Kolejka do skorzystania z tego środka transportu jest zazwyczaj dosyć długa, szczególnie pod koniec dnia. Z najdalszych części Parku możemy wrócić z powrotem do wejścia głównego wewnętrznym, bezpłatnym tr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Hmm
Gość
1 rok temu

Ciekawy

Poprzedni artykułKomputer dla profesjonalisty
Następny artykułRowerem przez Mazowsze Chopina