A A+ A++

Tytułowe określenie piłki nożnej, jako celebryty wśród sportów jest niebezpodstawne – jest to aktualnie najpopularniejsza drużynowa dyscyplina sportowa na całym świecie. Prawie każdy młody chłopak, a i czasem dziewczynka, marzy o staniu się wielkim piłkarzem, który zdobędzie wszystkie trofea, które tylko można. Najwięksi zawodnicy są rozpoznawani wszędzie – występują w reklamach, a często mają też swoje linie perfum, czy ubrań. Koniec końców chodzi jednak o sport i rywalizację, którą kochają zarówno gracze, jak i kibice. Gdzie zapoczątkowała piłka nożna? Jakie ma zasady i czego potrzebujemy, aby zacząć rozgrywkę? Wszystkiego dowiemy się poniżej. 

Piłka nożna – początki i zasady

Początki tej dyscypliny przypadają, jak z innymi zespołowymi sportami, w których główną rolę spełnia piłka, na bardzo dawne okresy, gdyż ten rodzaj zajęcia datuje się już na czasy starożytne. Oczywiście nie zakłada to, że zasady były identyczne, ale zalążek pomysłu istnieje od dawna. Ogólnie przyjmuje się, że w jakiś sposób piłka nożna pojawiła się na Wyspach Brytyjskich w XII wieku – przypłynęła wraz z Celtami bądź Normanami. Współczesna forma tej gry pada na okres wieku XIX, gdzie spisano pierwsze reguły z myślą, że sport ten korzystnie wpływa na młode osoby. Trzeba wiedzieć, że początkowo dyscyplina ta bardziej przypominała rugby, co zaczęło zmieniać się dzięki regułom spisanym w Cambridge i Sheffield na przestrzeni lat 50. i 60. tego samego wieku. Piłka nożna rozwijała się jeszcze przez dobre 100 lat, zanim zasady, jak i sam styl został zbliżony do dzisiejszego.

Dzisiejsza piłka nożna

Jak prawie każdy wie, najważniejszym celem tego sportu jest wbicie większej ilości bramek od zespołu przeciwnego, a to wszystko za pomocą różnych strategii i taktyk, które są opracowywane przez trenerów i zawodników. Oczywiście jest sporo zasad, jak i ograniczeń w piłce nożnej. Jeśli chodzi o wymiary boiska, wynoszą one 105x68m, a na środku krótszych boków znajdują się bramki o wymiarach 7,32×2,44m. Drużyny liczą po 11 zawodników na boisku, z czego jeden z nich stoi na bramce – jest bramkarzem. Na mecz składają się dwie połowy po 45 minut, które są przedzielone przerwą. Do każdej z połów sędzia może doliczyć czas, maksymalnie do 5 minut, w zależności od tego, jak płynna była rozgrywka – to jest, jak często wykonywane były rzuty wolne po faulach i tak dalej. Największą popularność piłka nożna zdobyła w Europie, gdzie mieszczą się najlepsze kluby piłkarskie.

Sprzęt potrzebny do gry

Piłka nożna osiągnęła swoją popularność na pewno też dzięki temu, że nie potrzeba wiele, aby zacząć w nią grać – tak naprawdę wystarczą wygodne buty, jak i piłka. Oczywiście, aby grać profesjonalnie, potrzebujemy też właściwego stroju.

Piłka

Czysta oczywistość, o której warto jednak powiedzieć kilka słów. Trzeba patrzeć na kilka aspektów, które są ważne przy wyborze piłki – na przykład jej rozmiar. Piłka nie może mieć obwodu większego niż 70cm – najczęściej spotykane jest kilka rozmiarów, z których najpopularniejszym jest rozmiar z numerem 5, który oznacza wielkość, której używają profesjonaliści. Nowoczesne piłki są zgrzewane termiczne i tworzone z syntetycznej skóry.

Strój

Dobierając ubiór do gry w piłkę nożną, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na przewiewność materiału. Potrzebne nam są krótkie spodenki, jak i koszulka z krótki rękawem – nie można też zapomnieć o chroniących golenie i kostki getrach, które są również niezbędne. Jeśli stoimy na bramce, warto zebrać komplet bramkarski. który będzie zawierał w sobie wszystkie poprzednio wymienione elementy, jak i rękawice. 

Jak zacząć?

Z racji na niezwykłą popularność piłki nożnej w Polsce, istnieje wiele różnych szkółek i klubów, które dzielą się na przeróżne dywizje wiekowe, jak i te związane z poziomem umiejętności. Tak naprawdę każdy z nas choć raz grał już piłkę nożną w szkole, czy ze znajomymi w czasie dzieciństwa, a więc często dużo łatwiej, niż przy innych sportach, załapać podstawy – nawet jeśli już długo nie mieliśmy okazji grać. Warto po prostu zebrać grupkę znajomych, znaleźć najbliższe boisko i zacząć zabawę, bo tym to ma być na początku. Oczywiście profesjonalne treningi są ważne i dzieci, często mając zaledwie kilka lat, zaczynają swoją przygodę na początku w warunkach szkolnych, a potem klubowych. 

Sprzęt profesjonalistów

Żyjemy w czasach, gdzie tak naprawdę najwyższej jakości wyposażenie jest dostępne dla każdego, jeśli tylko zechcemy je zakupić. Profesjonaliści używają tego samego sprzętu, o którym rozmawialiśmy, a więc po prostu dobrego ubioru, jak i piłki. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania, Decathlon oferuje przedmioty, które sprawdzą się u każdego hobbysty piłki nożnej. Zaczynając do piłek, warto zwrócić uwagę na Top Replique Euro 2020 firmy Adidas, która jak sama nazwa wskazuje, jest idealną repliką piłki, którą grali sławy piłki nożnej na ostatnich Mistrzostwach Europy. Jest ona niezwykle wytrzymała za sprawą powłoki z TPU. Co ciekawe, piłka ta nie ma szwów, co sprawia, że mamy znakomitą kontrolę nad jej lotem. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o strojach – weźmy za przykład podkoszulek firmy KipstaKeepwarm 900 sprawia, że możemy grać nawet w bardzo chłodne dni bez obawy o nasze zdrowie – jest idealny do temperatur od -10 do 7°C. 

Piłka nożna – podsumowanie

Jest to sport, który każdy zna, ale mało kto zdaje sobie sprawę z  jego ciekawej historii. Każdy może zacząć swoją przygodę z piłką nożną, jeśli tylko będzie zdeterminowany w treningach, a przede wszystkim dobrze się bawił podczas gry, gdyż bez tego bardzo łatwo o stratę motywacji. Na szczęście jest bardzo dużo miejsc, gdzie znajdziemy ludzi, którzy nauczą nas grać, a jednocześnie będą naszymi towarzyszami gry. Warto zakupić wygodny i przewiewny strój, jak i odpowiednie obuwie – to wszystko na początku powinno wystarczyć, a z każdym naszym krokiem w kierunku wzrostu umiejętności, możemy sprzęt ulepszać, aby nie czuć, że nas krępuje w postępie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułM-18 Dromader – latający traktor, czyli najlepszy polski samolot rolniczy
Następny artykułEłcki ZEM i pierwszy polski samochód elektryczny. Co mają wspólnego?