Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zwyżek. Ci, którzy szukają sprzętów do bezpiecznej pracy na wysokości, mogą wybierać spośród podestów ruchomych masztowych, nożycowych, przegubowych lub teleskopowych o różnych wysokościach roboczych, udźwigu i wymiarach. Chociaż najwięcej mówi się o maszynach z imponującymi osiągami, warto pamiętać, że wypożyczyć lub kupić można również te kompaktowe. Czym się charakteryzują?
Utarło się przekonanie, że sprzęt do pracy na wysokości to przede wszystkim ładowarki teleskopowe i podnośniki koszowe o dużych rozmiarach, dzięki którym można podnosić naraz nawet kilkoro ludzi, materiały i sprzęt na kilkadziesiąt metrów. Rzeczywiście na rynku nie brakuje zwyżek o imponujących osiągach, czyli takich z udźwigiem ponad 1000 kg albo takich z wysokością roboczą ponad 50 m. Najczęściej wynajmują je lub kupują firmy budowlane zajmujące się prowadzeniem prac na znacznych wysokościach. Jednak na tym oferta się nie kończy. Wbrew pozorom przedsiębiorstwa potrzebują również kompaktowych podestów mogących z łatwością przejechać np. pomiędzy regałami w magazynie i mieszczących się w windach towarowych.
Do jakich prac przydają się kompaktowe podesty ruchome?
Tego typu zwyżki przydają się przede wszystkim do prac wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej wykorzystuje się je w galeriach handlowych, magazynach niskiego lub średniego składowania oraz w innych budynkach, w których trzeba przeprowadzić konserwację urządzeń elektrycznych, oświetlenia czy klimatyzacji, rozłożyć towar na półkach, wykonać inwentaryzację albo naprawić niedziałające sprzęty umieszczone przy suficie. Takie podesty kupisz lub wynajmiesz m.in. w firmie Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Kompaktowe podesty ruchome – wymiary
Jakie wymiary, wysokość roboczą i udźwig mogą mieć kompaktowe podesty ruchome? Wszystko zależy od modelu maszyny. Są takie, których wysokość robocza to 4,55 m, ale są również takie, które podnoszą ludzi na ponad 7 m. Jeżeli chodzi o udźwig, platforma jest w stanie unieść 130 lub 230 kg. Na tej drugiej mogą pracować dwie osoby jednocześnie, a na tej pierwszej jedna. Najważniejsza jest jednak szerokość podestu – od 0,76 do 0,83 m.
Te najmniejsze maszyny wyposażone są w silniki elektryczne, dzięki czemu nie emitują spalin i działają stosunkowo cicho, dlatego mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowo mają niebrudzące koła, żeby ewentualne ślady pozostawione przez podest łatwo dało się usunąć z podłogi.
Zalety tego typu zwyżek
Największą zaletą podestów ruchomych jest ich rozmiar. Dzięki tak niewielkim szerokościom są w stanie z łatwością przejechać nawet pomiędzy wąsko ustawionymi regałami, zmieścić się w drzwiach budynków, w windach towarowych i w korytarzach. Jednocześnie tego typu maszyny ważą stosunkowo mało, dlatego mogą być wykorzystywane nawet na wrażliwych posadzkach, na które ciężki sprzęt nie powinien wjeżdżać. Poza tym niektóre z nich są przeznaczone do pracy także na zewnątrz, na płaskim, utwardzonym podłożu, ale wówczas mają mniejszy udźwig – np. wewnątrz są w stanie podnosić do 230 kg, zaś na zewnątrz do 120 kg.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS