A A+ A++

W tym tygodniu na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI zwyżkowały przez 3 dni z rzędu, docierając wczoraj do okolic 56 USD za baryłkę i dzisiaj poruszając się tuż poniżej tego poziomu. Z kolei cena europejskiej ropy Brent przekroczyła barierę 60 USD za baryłkę i ustabilizowała się powyżej niej.

Pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu jest znaczący spadek zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Już we wtorek Amerykański Instytut Paliw wykazał zniżkę zapasów kilkakrotnie przekraczającą oczekiwania rynkowe. Wczoraj te dane zostały praktycznie potwierdzone przez Departament Energii, który podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 10 mln baryłek. Jest to pięciokrotnie większa zniżka od rynkowych oczekiwań.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Zniżka zapasów ropy naftowej w USA była w głównej mierze rezultatem spadku importu tego surowca do Stanów Zjednoczonych

. W poprzednim tygodniu zniżkował on o 1,51 mln baryłek dziennie do poziomu 2,9 mln baryłek dziennie. Import do rejonu Zatoki Meksykańskiej spadł o 387 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 1,2 mln baryłek dziennie – najniższego poziomu w historii prowadzenia statystyk (od 1990 r.).

Fakt, że spadek zapasów wynikał w dużej mierze z obniżenia importu, nie zmienia jednak optymistycznej wymowy raportu, ponieważ również popyt na paliwa dopisywał. Oprócz zapasów ropy, spadły także zapasy benzyny i destylatów w USA.

Niemniej, potencjał do zwyżek notowań ropy naftowej i tak jest ograniczony przez obawy dotyczące globalnego popytu na ten surowiec w obliczu strachu przed postępującym spowolnieniem w światowej gospodarce. W rezultacie, cenom ropy będzie trudno wypracować większe wzrosty.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Odbicie notowań cukru w górę od tegorocznych minimów.

Wczorajsza sesja na rynku cukru rozpoczęła się od tąpnięcia notowań w dół, do najniższych poziomów w tym roku, niewiele przekraczających 11 centów za funt. Niemniej, w późniejszych godzinach to strona popytowa dominowała na rynku cukru, windując notowania tego surowca w USA ponad poziom 11,30 centów za funt.

Stronie popytowej na rynku cukru pomogło kilka czynników. Wśród nich znalazło się umocnienie brazylijskiego reala oraz optymizm na rynkach surowców energetycznych (które są powiązane z notowaniami cukru ze względu na wykorzystanie cukru w produkcji etanolu). Dodatkowo, kupujących wspierają informacje o niższej od oczekiwań wielkości subsydiów na eksport cukru w Indiach. Istnieje więc szansa, że tamtejsi farmerzy nie będą istotnie zachęceni do sprzedaży surowca za granicę i globalnego rynku nie zaleje podaż cukru z Indii – tak jak się tego wcześniej obawiano.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Brytania bez parlamentu
Następny artykułChiny się zawahały