A A+ A++

Dla urodzonego w 2002 roku Duńczyka miniony sezon okazał się być przełomowym. Breum dostał angaż w nowopowstałej U24 Ekstralidze i spisywał się w niej na tyle dobrze, że dostał szansę startu podczas jednego z meczów PGE Ekstraligi. Szału może nie zrobił, ale pozostawił po sobie naprawdę niezłe wrażenie.

Dobre występy w U24 Ekstralidze i pozytywny debiut w PGE Ekstralidze spowodowały, że młodym Duńczykiem zainteresowały się inne kluby. Emil Breum trafił na wypożyczenie do walczącego o awans na zaplecze PGE Ekstraligi PSŻ-u Poznań. Duńczyk był dla poznaniaków jedynie opcją rezerwową, ale inne obowiązki Francisa Gustsa, czy jego kontuzja pod koniec sezonu, spowodowały, że Breum wystąpił w czterech spotkaniach.

Breum wywalczył 1. Ligę sobie i PSŻ-owi

Choć 22 biegi – bo właśnie w tylu gonitwach Duńczyk wystartował – to naprawdę niewiele okazji do jazdy w skali całego sezonu, to Breum wykorzystał je w stu procentach. Szczególnie podczas finałowego rewanżu w Opolu Duńczyk pokazał swoje możliwości – w siedmiu startach zdobył 14 punktów z bonusem i był najskuteczniejszym zawodnikiem poznańskiego PSŻ-u w decydującym spotkaniu.

Tak dobre występy w barwach poznańskiego klubu spowodowały, że zarówno PSŻ, jak i inne zespoły, były zainteresowane angażem młodego żużlowca. On sam wybrał ostatecznie dalsze reprezentowanie poznańskiego klubu, choć był bardzo blisko podpisania umowy w drugoligowym obecnie Starcie Gniezno. Patrząc jednak na kadrę poznańskiego zespołu, powstaje pytanie, czy to dobry wybór, bo konkurencję będzie miał Breum i liczną, i mocną.

Szybka kontra. Wpadli na minę. Co dalej z nimi? WIDEO/szybka kontra (żużel)/INTERIA.TV

Breum będzie musiał walczyć o skład

Podstawową różnicą względem poprzedniego sezonu są zapisy regulaminowe. Breum w 1. Lidze nie będzie mógł startować na pozycjach juniorskich, bo przepisy wymagają obecności w tej części składu Polaków. Duńczyk będzie musiał więc walczyć o jazdę z pozostałymi seniorami. Trudno wyobrazić sobie, że będzie lepszy od, np. Adriana Gały, który na pierwszoligowych torach ma dużo większe doświadczenie, więc pewnie będzie skazany na jazdę na pozycji zawodnika U24 lub na ławkę rezerwowych.

I nawet na pozycji, która go premiuje Breum nie będzie miał łatwo. Na ten moment, poza nim, w kadrze zespołu jest jeszcze Jonas Seifert-Salk, który – jak się wydaje – ma w Poznaniu mocniejszą pozycję, niż Breum. Po pierwsze, lepiej spisywał się w zeszłym roku, a po drugie, przejeździł w barwach PSŻ-u dwa bardzo solidne sezony.

Ponadto, nie jest wykluczone, że na tym ruchy transferowe poznaniaków się skończą. Możliwe, że do zespołu dołączy jeszcze Francis Gusts, który w zeszłym roku był najskuteczniejszym zawodnikiem 2. Ligi Żużlowej. Wtedy dla Breuma naprawdę nie będzie już miejsca i może on być skazany albo na ławkę rezerwowych, albo na odejście na wypożyczenie.

Breum jest kolejnym młodym Duńczykiem w PSŻ-cie

Losom Breuma warto będzie się przyglądać. Poznaniacy wydają się mieć rękę do duńskich zawodników. Swoją karierę rozpoczynał w stolicy Wielkopolski Frederik Jakobsen i wyszło mu to na dobre. Inna sprawa, że jego kariera była poprowadzona znakomicie. Dwa bardzo dobre sezony w 2. Lidze w Poznaniu, później po trudnym pierwszym roku dwa bardzo dobre lata w pierwszoligowym Gnieźnie i w końcu próba sił w PGE Ekstralidze. Co najważniejsze, udana.

Nie jest jednak tak, że jazda na początku kariery w Poznaniu równa się sukcesowi w przyszłości, bo w barwach PSŻ-u startował też, np. Marcus Birkemose. Wielki talent duńskiego speedwaya nie potrafił jednak poukładać sobie pewnych spraw i na ten moment jest zawieszony i znajduje się na żużlowych peryferiach.

Jak będzie z Breumem? Miejmy nadzieję, że podzieli los Jakobsena, a nie Birkemose.

Zawodnicy PSŻ-u Poznań/Mariusz Matkowski/Flipper Jarosław Pabijan

Frederik Jakobsen/Marcin Karczewski/Newspix

Marcus Birkemose/Jarosław Pabijan/Newspix … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Heung-min Son popadł w przeciętność?
Następny artykułZwierzchnik kościoła prawosławnego w Polsce: Potępiam zbrodniczą inwazję