A A+ A++

We wtorek rano doszło do kolejnego w ostatnich dniach wybuchu gazu w regionie płockim. W pierwszym na szczęście nie było ofiar, jednak już następny spowodował śmierć kobiety. Jak nie dopuścić do kolejnej tragedii? Przygotowaliśmy poradnik.

Zaledwie pod koniec zeszłego tygodnia relacjonowaliśmy pierwszy wybuch gazu w regionie. 6 stycznia niebezpieczna sytuacja miała miejsce w domu mieszkalnym w Maszewie Dużym. Na szczęście wtedy uniknęliśmy ofiar.

Jednak już 11 stycznia otrzymaliśmy informację o kolejnym wybuchu gazu. Tym razem stało się najgorsze. W wyniku eksplozji zginęła kobieta zamieszkała w Słupnie.

Po wybuchu butli gazowej: nie żyje jedna osoba

W związku z zagrożeniem, wynikającym z powszechnego wykorzystywania gazu w gospodarstwach domowych, przygotowaliśmy specjalnie dla naszych czytelników poradnik, jak zmniejszyć ryzyko tragedii.

Jak uniknąć zagrożenia wybuchem gazu?

  • Z urządzeń gazowych należy zawsze korzystać zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Raz w roku wykwalifikowany instalator powinien przeprowadzić kontrolę stanu technicznego urządzeń i instalacji gazowej.
  • Nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • Pomieszczenia, w których wykorzystywane są urządzenia gazowe, muszą być dobrze wentylowane.
  • Wszystkie naprawy i modernizacje instalacji gazowej powinni wykonywać wykwalifikowani fachowcy.
  • Wychodząc z domu, nie wolno zostawiać zapalonego gazu na kuchence.
  • Butle gazowe należy kupować tylko z legalnych źródeł.
  • Temperatura w pomieszczaniu, w którym znajduje się butla, nie może być wyższa niż 35 stopni Celsjusza. Nie wolno ustawiać butli w miejscu nasłonecznionym.
  • Między butlą a urządzeniem emitującym ciepło, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m.

Co zrobić w przypadku potencjalnej awarii?

W przypadku awarii lub jej podejrzenia należy zgłosić zdarzenie na Pogotowie Gazowe nr tel. 992 lub Straż Pożarną nr tel. 998. Gdy ulatania się gaz, jeśli to możliwe, należy zakręcić zawór przy gazomierzu lub butli. Nie wolno zapalać ognia, włączać światła i uruchamiać urządzeń elektrycznych.

Jak najszybciej należy otworzyć drzwi i okna oraz opuścić budynek wraz z pozostałymi mieszkańcami. Gdy uszkodzeniu ulegnie zwór butli gazowej, należy, o ile to możliwe, maksymalnie dokręcić zawór, odłączyć butlę od urządzenia i wynieść ją na zewnątrz.

Na podstawie: „Bezpieczeństwo” Polska Spółka Gazowa (www.psgaz.pl), „Zasady bezpiecznego użytkowania gazu ziemnego oraz butli gazowych” – Wydział Operacyjny KW PSP w Kielcach, „Jak prawidłowo obchodzić się z urządzeniami gazowymi” KW PSP w Katowicach (www.gov.pl).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzechy: Od dziś czas kwarantanny obniżony do pięciu dni
Następny artykułDom pełen światła