A A+ A++

Dwa tygodnie po stwierdzeniu ciąży każda kobieta w Polsce od września zyska prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie. Taki plan – jak ustalił nasz reporter – ma Ministerstwo Zdrowia. Preparat przeciw grypie ma trafić na listę Ciąża+.




zdj. ilustracyjne /Pixabay

Każda kobieta w ciąży będzie mogła dostać szczepionkę przeciw grypie, w tej chwili dostępne są dwie – podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

Zobacz również:

Szczepienia przeciw grypie dla kobiet w ciąży będą bezpłatne. Są „niezbędne”

Szczepienia przeciw grypie dla kobiet w ciąży będą bezpłatne. Są „niezbędne”

Od dawna staraliśmy się o to, aby szczepionka przeciwko grypie była bezpłatna dla kobiet w ciąży. Szczepienia powinny być maksymalnie dostępne, ponieważ przebieg grypy u kobiet w ciąży jest szczególnie ciężki. Statystyki są nieubłagane: w 2009 roku, gdy przeżywaliśmy poprzednią pandemię, pandemię świńskiej grypy, zmarło 500 tysięcy osób. Połowa osób, która była hospitalizowana z powodu świńskiej grypy, to były kobiety – zaznacza w rozmowie z Michałem Dobrołowiczem pulmonolog, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Grypa zagraża kobiecie, która jest w ciąży, i dziecku, które jest w jej łonie. Szczepienie jest niezbędne, co więcej, jest to jedno z nielicznych szczepień, które można podać w każdym trymestrze i ono jest całkowicie bezpieczne

W ostatnim sezonie grypowym Polacy przeciw grypie szczepili się chętniej niż wcześniej. Po preparat sięgnęło ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób, czyli ponad 6 procent naszej populacji.

Dla kogo łatwiej dostępna szczepionka?

Szczepienia przeciw grypie w nadchodzącym sezonie mają być bezpłatne dla osób po 75. roku życia (2 730 530 osób), personelu podmiotów medycznych, laboratoriów i aptek (ok. 700 tys. osób) oraz pozostałych osób uprawnionych do szczepień.

Zobacz również:

Ciąża a szczepionka przeciw Covid. Na ile chroni dziecko?

Ciąża a szczepionka przeciw Covid. Na ile chroni dziecko?

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym w piątek rozporządzeniu, celem tych szczepień jest ograniczenie absencji pracowników placówek medycznych, którzy są niezbędni przy ewentualnym wzroście zachorowań na Covid oraz ograniczenie wzrostu zachorowań i powikłań grypowych wśród osób w podeszłym wieku.

“W czasie stanu epidemii Covid-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie, względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne, lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby. Szczepionka jest produktem leczniczym, który jest dedykowany uodpornieniu szczepionej populacji przed zachorowaniem w sezonie grypowym” – uzasadnia resort zdrowia.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaństwowe odznaczenie dla pedagoga, działacza kultury i radnego
Następny artykułPo raz dziewiąty przemaszerowali śladem uczestników akcji „Pensjonat”