A A+ A++

Z okazji dnia kobiet Gdynia przyjrzała się swoim mieszkankom. Statystyki sporządzone przez miasto pokazują jak płeć piękna, przełamuje stereotypy i poświęca się zajęciom, które głównie kojarzone są z mężczyznami.

Według statystyki w Gdyni, która została opracowana na koniec 2020 roku (najaktualniejsze dane) w mieście mieszka ponad 129 tysięcy pań, czyli prawie 53% mieszkańców miasta.

Coraz więcej gdynianek zdecydowało się założyć mundur. W samej policji pełni służbę 143 kobiety. Panie działają w każdym sektorze policji.

– Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni aktualnie pełnią służbę 143 kobiety, w tym 11 w korpusie oficerów, 64 aspirantów, 16 podoficerów i 52 szeregowych. Wśród gdyńskich policjantek 7 zajmuje stanowiska kierownicze. Najstarsza funkcjonariuszka ma 60 lat, a najmłodsza 21, co dowodzi atrakcyjności tego zawodu – podaje podkom. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Natomiast dużo mnie, bo tylko 4 panie pełnią służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

– Trzy funkcjonariuszki pełnią służbę w systemie codziennym, na stanowiskach związanych z zadaniami administracyjnymi oraz jedna funkcjonariuszka w systemie zmianowym na stanowisku dyżurnego na Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego – podaje kpt. Paweł Przybyłowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Natomiast kolejna strażaczka, która aktywnie uczestniczy w działaniach ratunkowych znajdziemy w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdyńskim Wiczlinie.

30 spośród 107 zatrudnionych strażników miejskich to panie. Tutaj również jak w poprzednich przypadkach możemy zastać panie mundurowe zarówno podczas patroli, jak i pracy administracyjnej.

Panie coraz częściej decydują się też na przełamanie stereotypów jeszcze na etapie nauki. Warto wspomnieć, że coraz więcej kobiet decyduje się na studia wojskowe. Akademia Marynarki Wojennej na Oksywiu informuje, że praktycznie w każdym następnym rokiem coraz większy odsetek uczniów to panie. Obecnie wśród 516 podchorążych, czyli studentów wojskowych jest ich aż 153

– Okres ostatnich lat to zdecydowany wzrost, o około 30%. Panie podchorąży studiują na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Morskiego, Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Najwięcej, bo 40 pań jest na pierwszym roku. Ich służba i zaangażowanie oraz konsekwentne dążenie do celu prowadzi je do upragnionego etapu, jakim jest pierwszy stopień oficerki, podporucznik – wyjaśnia kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Gdynianki również chętnie obejmują prace w innych kierunkach cywilnych kojarzonymi głównie z mężczyznami. Obecnie wszyscy już przywykli do widoku pani za kółkiem autobusu. W ZKM Gdynia pracuje 120 pań. Najwięcej z nich prowadzi gdyńskie trolejbusy w Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej, bo mowa o aż 71 osobach, dokładnie 30 pracuje dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, a 19 – w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej. Za kółkiem w pojazdach na gdyńskich liniach spotkamy też kilkanaście kierowczyń pracujących dla prywatnych podmiotów.

Coraz więcej aktywności kojarzonymi głównie przez panów zajmuje płeć przeciwna. Opisaliśmy jedynie część zawodów, które są najbardziej zauważalne w codziennym życiu.
Liczymy, że coraz częściej będziemy mogli odchodzić od stereotypów i milej będziemy patrzeć na kobiece twarze w „męskich” zawodach.

A Panią życzymy wszystkiego, co najlepsze i ciągłego podążania za marzeniami!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWpadł na podwójnym zakazie, bo jechał z czteropakiem piwa na dachu
Następny artykułVII LO w Radomiu ma już 30 lat