A A+ A++

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przed świętami ogłosiła nabór na nowego trębacza w związku z przejściem na emeryturę, po 24 latach pracy, Jana Sergiela.

Chodzi o stażystę w służbie przygotowawczej (docelowo starszy ratownik), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Do obsadzenia są dwa etaty. 

Zgłoszenia można przesyłać do 5 stycznia. Lista osób dopuszczonych do dalszego etapu rekrutacji zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu. 

– Potwierdzam, że pośród pięciu podań o pracę, mamy jedną panią – powiedział “Gazecie Krakowskiej” Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. To pierwszy raz w historii, kiedy to kobieta ubiega się o stanowisko hejnalisty mariackiego.

Jak podkreślił, zainteresowanie nie jest zbyt duże, bo we wcześniejszych rekrutacjach, chętnych bywało dwa razy tyle. – Warunki są dosyć trudne, mamy pandemię, więc wszystkie czynności muszą się odbywać w reżimie sanitarnym. Zainteresowanie jest na poziomie średnim. We wcześniejszych rekrutacjach zgłaszało się po ok. 10 osób – tłumaczył rzecznik PSP w Krakowie.

ZOBACZ: Kraków poszukuje nowego hejnalisty. Podano wymagania

Wielotygodniowa rekrutacja składa się z siedmiu etapów i zakończy się na przełomie lutego i marca. Od kandydata na hejnalistę poza oczywistą umiejętnością grania na trąbce wymagana jest m.in. dobra kondycja fizyczna. Do tego formalne wymagania – polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej psp.krakow.pl.

Hejnał o każdej godzinie

Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym ma 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie, od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie pracuje dwóch hejnalistów.

Hejnał mariacki trębacze grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej. Melodię od 1927 r. transmituje w południe Polskie Radio.

Do zadań hejnalisty należy też granie melodii religijnych i historycznych podczas określonych uroczystości, przyjmowanie turystów na wieży Mariackiej i udzielanie wywiadów. Hejnaliści nie biorą udziału w typowych akcjach strażackich – wyjątkiem były Światowe Dni Młodzieży 2016, kiedy trębacze mariaccy zaangażowali się w czuwanie nad bezpieczeństwem pielgrzymów.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

emi/prz/ Gazeta Krakowska, PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKazimierz Suwała został oficjalnie dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego “Camerimage”
Następny artykułPodsumowanie zdarzeń z minionego weekendu