A A+ A++

25 listopada w myślenickim Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie „Miasteczko nasze Myślenice” będące podsumowaniem projektu „Skąd się wzięły Myślenice”. Podczas tego piątkowego spotkania miała miejsce także prezentacja publikacji zatytułowanej „Oppidum nostrum Mislimicze. Dokumenty monarsze dla miasta Myślenic z czasów piastowskich i jagiellońskich.”

Projekt związany był z 680. rocznicą uzyskania praw miejskich przez Myślenice. Muzeum otrzymało na niego dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Projektu Patriotyzm Jutra. Dzięki temu udało się opracować wystawę czasową o początkach miasta. Kolejnym punktem projektu było zorganizowanie w pierwszych dniach września dwudniowego Turnieju Myślimira. W wydarzeniu, które miało miejsce na Zarabiu, uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców, którzy mogli zobaczyć jak wyglądały realia późnego średniowiecza. Oprócz tego muzeum stworzyło specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów muzealnych mogli na przykład wykonać makietę średniowiecznych Myślenic.

 

W dalszej części piątkowego spotkania miała miejsce prezentacja publikacji zatytułowanej „Oppidum nostrum Mislimicze. Dokumenty monarsze dla miasta Myślenic z czasów piastowskich i jagiellońskich”. Wydawnictwo to podobnie jak wystawa i Turniej Myślimira, zostało również dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Przy okazji prezentacji książki głos zabrali jej autorzy: prof. dr hab. Maciej Mikuła i dr hab. Krzysztof Fokt. Obaj są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy podkreślili, że publikacja stanowi naukową edycję najstarszych dokumentów źródłowych położonego nad Rabą miasta. Dodali, że większość źródeł historycznych Myślenic z epoki średniowiecza i okresu nowożytnego została spisana w języku łacińskim. Badacze dokonali przekładu tych dokumentów, poddając je następnie fachowej, naukowej analizie.

Po prezentacji publikacji odbył się wykład dr. hab. Krzysztofa Fokta. Temat prelekcji brzmiał „Żywią y bronią: dawni myśleniczanie przy mieczu i lemieszu”. Wykład dotyczył tego jak żyli i czym zajmowali się mieszkańcy średniowiecznych Myślenic. Badacz usiłował odpowiedzieć na te pytania, dokonując analizy dwóch najstarszych dokumentów. Pierwszy z nich datowany na rok 1253-1258, wspominał o istnieniu brony myślenickiej. W drugim dokumencie wydanym 11 listopada 1342 roku król Kazimierz III Wielki sprzedawał Hynkowi synowi Wilhelma oraz Hynkowi synowi Pawła sołectwo w Myślenicach. Historyk analizując szczegółowo to ostatnie źródło historyczne podkreślił, że polski władca jednoznacznie wyraził w nim swoją wolę, żeby w tym miejscu powstało miasto. W oparciu o przykład Myślenic prelegent starał się również wyjaśnić jak wyglądał proces osadniczy na terenie Królestwa Polskiego za panowania ostatnich Piastów.

Wszystkie osoby, które w piątek przybyły na promocję książki, wydanej przez myślenickie muzeum, otrzymały jej bezpłatny egzemplarz. Egzemplarze książki są dostepne dla zainteresowanych w siedzibie myślenickiego muzeum przy ul. Traugutta 11.


Źródło: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgrabienie grobów oraz znieważenie zwłok – oskarżony 30 letni pracownik Zakładu Pogrzebowego.
Następny artykułPiS chce komisji ws. energetyki. Ziemkiewicz: Gdyby PO nie była partią kolaborancką…