A A+ A++

Tabu”, „Dzień wielkiej ryby” i „Księstwo”. Trzy filmy wybitnego reżysera a zarazem Honorowego Obywatela Pińczowa zobaczymy w ramach pierwszej edycji „Stopklatki”- Przeglądu Filmów Andrzeja Barańskiego. Projekcje zrealizowane zostaną plenerowo w formule kina samochodowego. Wstęp wolny.

Prezentowane filmy wyselekcjonowane zostały przez Andrzeja Barańskiego a wprowadzeniem do nich były spotkania z aktorami „w dialogu”, które odbyły się on-line. Rafał Zawierucha, Joanna Brodzik, Bernadetta Machała-Krzemińska to aktorzy, którzy debiutowali w filmach Barańskiego i jak zgodnie podkreślali w rozmowie był to ich najlepszy pierwszy krok w aktorskiej karierze. „To był najpiękniejszy debiut jaki mogłam sobie wymarzyć (?) Jestem osobą z małego miasteczka, bardzo dumną ze swoich korzeni i to, że Andrzej Barański szuka takiego rozwiązania, żeby rozmawiać o najważniejszych ludzkich rzeczach, o przemijaniu, miłości, odrzuceniu, o najważniejszych tematach, przez pryzmat tych małych miejsc, to jest to bardzo moje i bardzo jestem mu za to wdzięczna.” ? tak o filmach Barańskiego opowiadała nam Joanna Brodzik.

Jako pierwszy film – 14 sierpnia o godz. 21:00 – będzie można obejrzeć „Księstwo” –  film fabularny z 2011 roku, zrealizowany na motywach autobiograficznych powieści Zbigniewa Masternaka:  Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk. To obraz Polski lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pochodzący z biednej, świętokrzyskiej wsi Zbyszek (Rafał Zawierucha) chce wyrwać się do lepszego życia. Ojciec całe życie powtarzał mu, że ich ród wywodzi się z książąt, tylko z biegiem czasu „schłopiał”. Zbyszek nie potrafi odnaleźć się w surowych warunkach rodzinnej wsi, gdzie jest tylko przedmiotem pośmiewiska lub pogardy. Z kolei nie może odnaleźć się też w mieście, którego skomplikowanym wymaganiom nie potrafi sprostać. Jego kariera piłkarska, a później studia prawnicze zostają przerwane.

15 sierpnia będą wyświetlane dwa filmy, pierwszy o godz. 20:30 („Dzień wielkiej ryby”), a drugi o 22:00 („Tabu”).

„Dzień wielkiej ryby” (1996)
Przez trzydzieści lat Jan (Jan Peszek) nie zaglądał do miasteczka, znajdującego się w okolicach, gdzie niegdyś łowił ryby. W młodości Jan (Jan Wieczorkowski) jako zapalony wędkarz przyjeżdżał tu często, aby dać upust swej pasji. Tutaj także spotkał wspaniałą dziewczynę, Irenę (Joanna Brodzik). Kruchy, ledwo powstały związek rozpadł się jednak z jego winy. Po tym wydarzeniu, Jan przez wiele lat nie odwiedzał tych stron z obawy przed przeszłością. Wreszcie, gnany potężniejącym niepokojem i dręczony wspomnieniami, postanowił wybrać się do miasteczka. Dopiero teraz zdał sobie sprawę, że to właśnie Irena mogła być najważniejszą osobą w jego życiu.

„Tabu” (1987)

W oddaleniu od wiejskiej osady mieszkają młoda wdowa i jej dorastająca córka Milka . utrzymują się z niewielkiego gospodarstwa i wyrobu koronek. Pomaga im Krystian, Młody mężczyzna, samotnik, zajmujący starą chatę położoną za wsią. Milka wie, że sąsiadem interesuje się matka, mimo to usiłuje go zdobyć dla siebie i po kolejnym spotkaniu osiąga cel. Matka, nieświadoma faktów, pewna że Krystian ją kocha, odrzuca oświadczyny zabiegającego o jej rękę starego organisty. Sytuacja komplikuje się, obie kobiety okazują swe względy Krystianowi, który ucieka. Po jego odejściu Milka stwierdza, że jest w ciąży. Matka, która dopiero teraz uświadamia sobie, co działo się między córką a Krystianem, wpada w apatię. Milka wychodzi za mąż za organistę. Przychodzi na świat dziecko, które oboje małżonkowie bardzo kochają. Matka nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Pogłębia się jej, graniczące z obłędem, wyobcowanie. Ukojenia szuka w śmierci, podpalając swój dom.
Kameralny, wysmakowany plastycznie film przedstawia sytuację uniwersalną niczym w greckiej tragedii- miłość, zazdrość, śmierć.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami udziału w wydarzeniu, które opisane zostały z regulaminie kina samochodowego. Celem Regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa Uczestnikom Pokazu poprzez określenie zasad zachowania się na terenie Kina Samochodowego zgodnie z wszystkimi aktualnie obowiązującymi obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem COVID-19.

REGULAMIN KINA SAMOCHODOWEGO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVettel nie rozmawiał o wcześniejszym odejściu
Następny artykułSzkodliwa ,,nadwaga”