A A+ A++

Uroczysty koncert, wyeksponowanie wystawy „Abraham i Franciszek”, podsumowanie dwóch projektów upamiętniających obecność Żydów w Kielcach – złożą się na tegoroczne, kieleckie obchody XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, których organizatorem 17 stycznia będzie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W niedzielę o godz. 17.00 zaprezentowany zostanie na stronie www.jankarski.org.pl/koncert koncert pt. „Pieśni Pokoju i Błogosławieństwa” w wykonaniu Anny Janickiej i Jacka Dziubla.

W oknach siedziby Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty eksponowana jest wystawa pt. „Abraham i Franciszek. Z dziejów pewnej przyjaźni”. W całości będzie dostępna na stronie http://jankarski.org.pl/wystawa-abraham-i-franciszek/

We wstępie do wystawy Bogdan Białek zwrócił uwagę m.in. na to, że papież Franciszek dzięki przyjaźni z rabinem Abrahamem Skórką, wypowiada wielkie słowa o stosunku Kościoła katolickiego do Żydów i judaizmu, potępia najmniejsze przejawy antysemityzmu, niechęci i wrogości i deklaruje zaniechanie wobec nich wszelkich działań misyjnych.

Mimo pandemii Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zrealizowało dwa projekty upamiętniające obecność Żydów w Kielcach. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Kielce.

Pierwszy projekt, to wirtualna mapa obecności Żydów w Kielcach w wersji polskiej i angielskiej: http://mapa.dom-kielce-planty7.pl/ Punkty z opisami ulokowane są na przedwojennej mapie Kielc na tle współczesnej topografii Google Maps.

Drugim jest książka pt. „Pamięć kieleckich Żydów”. We wstępie do niej Bogdan Białek podkreślił, że prezentowane wspomnienia izraelskich kielczan zostały zgromadzone przez uczestników programu, który wymyśliła i z ogromnym nakładem pracy zrealizowała Avigail Moshe, młoda kobieta mieszkająca w Jerozolimie.

Zwrócił uwagę na to, że współpraca z kobietę niemającą żadnych związków z Polską, ale poruszoną historią zbrodni nazwanej „pogromem kieleckim” oraz wysiłkiem mieszkańców Kielc w konfrontacji z bolesną i hańbiącą przeszłością, była dla członków Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wielkim zaszczytem.

Prezes Białek dodaje, że dzięki niej i jej wolontariuszom został zatrzymany czas, utrwalone wspomnienia tych, którzy kiedyś chodzili kieleckimi ulicami, pobierali nauki, modlili się i kochali, cierpieli, doświadczali pogardy i niechęci, byli bici i dręczeni.

Opublikowana została broszura pt. „Co Kościół myśli o Żydach i Judaizmie. Co Żydzi myślą o Kościele”, pod redakcją Bogdana Białka i ks. Pawła Borto. Dostępna jest do pobrania na stronie https://tiny.pl/r5w4r

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w 2005 roku. Tworzy go grupa ok. 30 osób poruszonych ideą Jana Karskiego. W roku 2015, powołany został do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Jego siedziba jest w budynku przy ulicy Planty 7, który był świadkiem tragicznych wydarzeń z 1946 roku. Stowarzyszenie od wielu lat organizuje m.in. spotkania chrześcijańsko – żydowskie.

Tegoroczny XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się 17 stycznia pod hasłem: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące ograniczenia wszystkie wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni internetu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online
Następny artykułPolicja Chełm: Włamał się do sklepu po nalewki