A A+ A++

W resorcie zdrowia trwają prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Piotrowska-Radziewicz oceniła, że regulacja może wejść w życie jesienią 2024 r.

Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025.

Piotrowska-Radziewicz poinformowała, że resort pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki.

“Współpracujemy w tym zakresie z Naczelną Izbą Aptekarską i mamy nadzieję, że uda nam się to przeprocedować w miarę sprawnie. Nie wiem, czy uda się na wrzesień, ale myślę, że jesienią może ta zmiana wejdzie w życie” – zapowiedziała.

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zaznaczył, że w kwestii monitorowania sytuacji epidemiologicznej w Polsce sytuacja jest opanowana.

“Mamy w tej chwili znakomity model: dane z CEZ-u (Centrum e-Zdrowia – PAP). Wystarczy otworzyć stronę z raportami na temat zsumowanych rozpoznań ostrych infekcji układu oddechowego. Mamy tam wszystko (…). Są to raporty z wszystkich wizyt u lekarzy w całej Polsce” – powiedział.

Jego zdaniem na podstawie tych danych można dokładnie prześledzić, jak wygląda zachorowalność na różne choroby zakaźne, takie jak grypa, covid czy RSV, z podziałem na województwa i grupy wiekowe.

“Jest to model, który obowiązuje w Europie (…). Idziemy dokładnie tym samym torem” – mówił.

Podkreślił, że istotne jest, aby lekarze zlecali pacjentom wykonywanie testów combo. Zaznaczył, że od końca roku NFZ płaci placówkom POZ za to, że został wykonany test, bez konieczności wpisania do systemu jego wyniku.

“Spowodowało to powstanie luki. Będę postulował zmiany, bo wydaje się, że byłoby zdecydowanie skuteczniejsze, gdyby rozliczanie następowało po wpisaniu wyniku, nie tylko dodatniego” – ocenił.

Dr Grzesiowski podkreślił, że zbliża się jesień, a więc sezon chorobowy. Przyznał, że nie ma jeszcze zatwierdzonej nowej szczepionki przeciw COVID-19.

“Jednak musimy być przygotowani na taką sytuację, że pojawi się ta szczepionka na przykład za miesiąc czy za dwa i musimy mieć system gotowy do tego, by tę szczepionkę kupić i zadysponować” – zastrzegł.

Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zaznaczyła, że istotne jest, aby rozpocząć szczepienia przeciw grypie przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Zapewniła, że będzie starała się przyspieszyć wdrożenie kampanii szczepionkowej. (PAP)

Iwona Żurek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrażyna Szapołowska wspomina Jerzego Stuhra. Ma teorię nt. jego śmierci
Następny artykułMinister Izabela Leszczyna zapewnia, że doniesienia, iż “szuka oszczędności w chirurgii” są nieprawdą