A A+ A++

Badanie firmy doradczej McKinsey’s 2020 Cloud in Discrete Manufacturing Industries wykazało, że potencjalna wartość rozwiązań cloudowych dedykowanych branży produkcyjnej do 2025 r. wyniesie 700 miliardów dolarów. Co więcej, analiza McKinsey Global Institute pokazuje, że „liderzy” sztucznej inteligencji na tym rynku (którzy zastosują nową technologię AI w ciągu najbliższych siedmiu lat) zwiększą skumulowaną wartość przepływów pieniężnych o 122 proc. Przykładem, jak to działa w praktyce, może być fabryka Unileveru w chińskim Hefei, wykorzystująca czujniki IoT oraz systemy zarządzania oparte na chmurze we wszystkich segmentach produkcji i dostaw i dzięki temu skracając czas realizacji zamówienia o 50 proc., a koszty ogólne o 34 proc. Sztuczna inteligencja pomaga tworzyć bardziej elastyczny i przejrzysty łańcuch dostaw potrzebnych materiałów, zapewniając jego większą wydajność.

Ale choć pojęcie Industry 4.0 ma już dziesięć lat, a większość menedżerów z potrzebą większej digitalizacji nie dyskutowała, to wdrożenie tej koncepcji do tej pory szło dość opornie.

Kiedy przychodziło do praktycznych działań, często koszty i wyzwania związane z przejściem na rozwiązania Industry 4.0 przysłaniały potencjalne korzyści, które wydawały się zbyt odległe.

– Zaskakująco często spotykamy się z niewykorzystywaniem danych z maszyn. Powodem bywa zarówno brak kompetencji technicznych do obrabiania takich danych, jak i brak standardu czy wizji ich wykorzystania. Rzadko kiedy wskaźniki efektywności produkcyjnej liczone są z uwzględnieniem zdolności poszczególnych maszyn. A przecież właśnie w wąskich gardłach najczęściej ukryte są dodatkowe moce produkcyjne – tłumaczy Emil Karpiński, członek zarządu Antdata.

Dodaje, że efektywny system to taki, który łączy dane z czujników na maszynach z danymi deklaratywnymi pochodzącymi od operatorów.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1 października wchodzą w życie podatkowe ułatwienia dla firm: SLIM VAT 2
Następny artykułForum Ekonomiczne w Karpaczu. Teraz albo nigdy