A A+ A++

Koreańska marka Kia nie jest znana w Europie z samochodów terenowych o przeznaczeniu wojskowym. Zdecydowanie inaczej jest w Republice Korei. Zgodnie z doniesieniami, koncern dostarczający tego typu pojazdy od lat 70. poprzedniego stulecia, opracowuje nowe, lekkie auta dla wojska.

Kia w Europie znana jest przede wszystkim z budowy konwencjonalnych samochodów. Jednak w rodzimym kraju powstają też specjalistyczne pojazdy, o przeznaczeniu np. wojskowym. Koreański producent od lat 70. poprzedniego stulecia, tworzy takie konstrukcje. Nie ma się co dziwić. Przeważnie do armii trafiają pojazdy, które budują rodzime firmy. Republika Korei – a dokładniej Korea Południowa, posiada w swoich szeregach wiele samochodów pochodzących od koncernu Hyundai Motor Group. Podstawowym, lekkim autem o przeznaczeniu ogólnym jest model KM311 oparty na terenowej Kii Retonie. Inny przykład może stanowić KLTV (Kia Light Tactical Vehicle) – lekki, kołowy pojazd opancerzony.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie startupy: od wojskowych technologii do autonomicznych aut

Marka zapowiedziała kolejną generację aut dla wojska. Będą one oparte na nowych, bazowych platformach, które posłużą do opracowania nowych samochodów terenowych o masie własnej ok. 2,5 tony oraz 5 ton. Producent oznajmił, że do ich napędu posłuży silnik wysokoprężny o objętości skokowej 7 litrów oraz automatyczna skrzynia biegów. Co ciekawe nowe auta o przeznaczeniu wojskowym mają mieć szereg udogodnień. Wśród nich można wymienić: asystenta parkowania, nawigację satelitarną czy kamery. Ponadto przy okazji pracy nad autami zostanie zbadany potencjał wojskowy napędów alternatywnych oraz układów autonomicznych. Może to być ciekawe przyszłościowe rozwiązanie, które wpłynie na większe bezpieczeństwo żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z Honkerami. Polskie wojsko będzie jeździć Nissanami

Kia od lat 70. poprzedniego stulecia dostarczyła do południowokoreańskiej armii 140 tys. samochodów różnego przeznaczenia. Wspomniane pojazdy KLTV, nieco podobne z wyglądu do amerykańskiego Hummera poza służbą w koreańskiej armii, wykorzystywane są również w Mali, Nigerii, Pakistanie oraz Filipinach.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelk … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmerican Truck Simulator: Colorado zadebiutuje w przyszłym tygodniu
Następny artykułEkspert na temat korona-mitów: W ciąży można nosić maseczki, a duże dawki witaminy C nie zapobiegną COVID-19