A A+ A++

Projekty tzw. sztucznych macic budzą poważne zastrzeżenia moralne – wskazali członkowie zespołu ds. bioetycznych KEP bp Józef Wróbel i prof. dr hab. Piotr Rieske. Według nich bez analizy projektów przez etyków i prawników “dojdzie do podważenia podstawowych norm społecznych” i “podważenia człowieczeństwa wielu istot ludzkich”.

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP bp Józef Wróbel i prof. dr hab. Piotr Rieske odnieśli się do pojawiających się w mediach informacji na temat “tworzenia sztucznych macic” czy ogólniej “osiągania coraz bardziej zaawansowanych etapów rozwoju zarodkowego poza organizmem matki”.

Eksperci zastrzegli, że nie chodzi im o nowoczesne inkubatory umożliwiające ratowanie dzieci przedwcześnie urodzonych, ale “o systemy, które umożliwiają rozwój człowieka od początku kształtowania się jego organizmu do jakiegoś określonego etapu rozwojowego, nie wykluczając też – przynajmniej w marzycielskich wizjach – osiągnięcia przez niego dojrzałości bytowej”.

Odnieśli się do naukowców publikujących wyniki badań w tym zakresie w najbardziej prestiżowych czasopismach takich, jak “Cell”, “Nature” i “MIT Technology Review”.

“‘Sztuczne macice’, a formalnie bioreaktory, zaprojektowane przez naukowców, nie są w stanie doprowadzić do powstania organizmów ludzkich zdolnych do kontynuowania samodzielnego życia po ich wyjęciu z takiego urządzenia. Nie pozwolą więc na otrzymanie noworodków, a nawet najtrudniejszych do utrzymania przy życiu tzw. skrajnych wcześniaków” – wskazali w komentarzu eksperci.

W ocenie ekspertów “z takimi eksperymentami związane jest bardzo duże zagrożenie egzystencjalne dla rozwijającego się dziecka i w szerszym znaczeniu całego gatunku ludzkiego”. Wyjaśniają oni, że w bioreaktorach możliwe jest “osiągnięcie zaawansowanego etapu rozwoju, po którym transfer płodu ludzkiego do macicy kobiety jest już niemożliwy”, co – ich zdaniem – może przypominać ciążę ektopową (pozamaciczną)”, która w normalnych warunkach jest nieplanowana”.

“W przypadku sztucznej macicy dochodziłoby natomiast do tworzeni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO 10.56 powtórzył się cud św. Januarego
Następny artykułNiczym plaster działa na spękaną, szorstką skórę dłoni. Kupisz w aptece za grosze