A A+ A++

W październiku katowickie lotnisko obsłużyło niewiele ponad 93 tysiące pasażerów – o 266 tysięcy mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

W październiku, czwartym miesiącu obsługi ruchu pasażerskiego w warunkach pandemii, z połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało 93,1 tysiąca podróżnych – podaje port lotniczy w komunikacie. To o 266 tysięcy, czyli 74,1 procent mniej niż w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Połączenia regularne wybrało 49,5 tysiąca pasażerów, o 166,5 tysiąca, czyli 77,1 procent mniej niż październiku minionego roku. Z kolei z oferty biur podróży z wylotem z Pyrzowic skorzystało 42,9 tysiąca podróżnych – mniej o 96,1 tysiąca (minus 69,2 procent). Odbyło się 1,8 tysiąca startów i lądowań, ich liczba spadła o 1,6 tysiąca (minus 46,4 procent).

Od stycznia do października lotnisko obsłużyło w sumie niecałe 1,4 miliona pasażerów, a więc o prawie 2,9 miliona mniej niż rok wcześniej (spadek o 67,8 procent).

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

– Kryzys w branży lotniczej trwa i w tym momencie nie ma sygnałów wskazujących na jego rychłe zakończenie. Sytuacja epidemiczna w Europie jest niestabilna, a to będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę obsługiwanych podróżnych w najbliższych tygodniach – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Już październik pokazał, że lotnictwo wchodzi w drugą fazę lockdownu i to po krótkim, bo trwającym zaledwie trzy miesiące okresie wakacyjnym, kiedy to liczba pasażerów zdołała się odbudować do poziomu około 35 procent w porównaniu z okresem od lipca do września 2019 roku. Aktualnie precyzyjne prognozowanie w dłuższym okresie jest trudne. W tym momencie spodziewamy się, że w listopadzie z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta nie więcej niż 25 tysięcy podróżnych, podczas gdy w tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich ponad 290 tysięcy. Wynik za grudzień i kolejne miesiące jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Europie – wskazuje Tomasik.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: 46 tras w zimowym rozkładzie lotów

W 2019 roku katowickie lotnisko zapisało w statystykach rekordowe 4,8 miliona pasażerów. Przed pandemią GTL prognozowało, że w tym roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów, obecnie spodziewają się, że będzie ich o około 70 procent mniej niż w zeszłym roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułPolacy liderem rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”
Następny artykułAura nie zaskoczy drogowców. GDDKiA w Rzeszowie gotowa do zimowego utrzymania dróg