A A+ A++

Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Komponentu Powietrznego (COP DKP). Po Mszy św., przed śmigłem upamiętniającym polskich lotników, znajdującym się przy wejściu do katedry złożone zostały kwiaty.

Na początku Mszy św. wprowadzony został sztandar jednostki. Biskup Wiesław Lechowicz witając zebranych, zachęcił, aby w modlitwie pamiętać o szeregowym Mateuszu Sitku, żołnierzu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł wczoraj na skutek ran zadanych przez jednego z migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

W homilii bp Lechowicz podkreślił, że dzisiejsze święto COP DKP przypada w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podkreślił, że wzorem Jezusa żołnierze oddają swoje życie, po to, aby stać na straży pokoju i bezpieczeństwa. – Dlatego też dzisiaj, kiedy patrzymy na przebite serce Jezusa, rodzi się w nas wdzięczność wobec Boga, który jest miłością, ale też i wdzięczność wobec ludzi, którzy starają naśladować Jezusa w swojej służbie, swojej bezinteresowności, gotowości, do poświęcenia nawet najcenniejszego daru, jakim jest życie – powiedział.

Biskup przypomniał o historii kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque i obietnicach złożonych jej przez Jezusa, wszystkim, którzy czcić będą Serce Zbawiciela. Zwrócił uwagę, że obietnice te można traktować jak życzenia, które Jezus chce złożyć wszystkim jego czcicielom. – Niech rzeczywiście w Waszym życiu te obietnice Pana Jezusa się realizują. Abyście mieli wszystkie łaski potrzebne w Waszym stanie, w realizacji waszej żołnierskiej misji. Byście cieszyli się zgodą i pokojem w waszych rodzinach, także w tej rodzinie wojskowej. Doznawajcie pocieszenia we wszystkich waszych utrapieniach. Cieszcie się w życiu i śmierci obecnością Jezusa i niech Boże błogosławieństwo towarzyszy Wam we wszystkich waszych przedsięwzięciach – powiedział.

Ordynariusz wojskowy przypomniał, że w 1932 r. w Poznaniu w obecności kard. Augusta Hlonda, gen. Józefa Hallera odsłonięty został pomnik wdzięczności Sercu Jezusa za odzyskaną przez Polskę wolność. Przypomniał słowa modlitwy, którą odczytano podczas tej uroczystości: „Serce Jezusa! Prosimy Ciebie, weź losy kraju w Twą świętą dłoń! Błogosław naród Twój odrodzony i od niezgody strzeż go i broń”. Wskazał, że wezwanie tej modlitwy jest nadal aktualne.

Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego oraz ks. mjr Mateusz Korpak, kierownik Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego, a zarazem kapelan COP DKP. Życzenia żołnierzom złożyli także przedstawiciele duszpasterstw wojskowych prawosławnego i ewangelickiego.

We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy COP DKP z dowódcą, gen. dyw. pil. Ireneuszem Starzyńskim, który podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię.  Po zakończeniu liturgii, przed śmigłem upamiętniającym polskich lotników, znajdującym się przy wejściu do katedry złożone zostały kwiaty.

***

Centrum Operacji Powietrznych powstało 1 stycznia 2002 r. na bazie Centralnego Stanowiska Dowodzenia. 1 lipca 2013 r. jego nazwę rozszerzono i od tej pory brzmi ona: Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Komponentu Powietrznego.

Centrum realizuje zadania dla potrzeb narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej. Wyposażone jest w specjalistyczne systemy wspomagania dowodzenia zgodne ze standardami NATO.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUtrzymanie nowego miejskiego stadionu może kosztować 15 mln zł rocznie [WYWIAD]
Następny artykułTo była kosztowana przejażdżka po chodniku [wideo]