A A+ A++

Sytuacja demograficzna w całej Polsce nie napawa optymizmem. Społeczeństwo się starzeje, a młodzi coraz częściej wyjeżdżają z kraju. Najgorzej jednak wypada województwo opolskie, w przypadku którego naukowcy mówią już o poważnym kryzysie w związku z migracją mieszkańców do innych regionów.

Opolskie to nie tylko najmniejsze województwo w Polsce, ale również najmniej zaludnione. Już teraz ma mniej niż milion mieszkańców, a liczba ta stale spada. Można już mówić o poważnym kryzysie demograficznym w tym regionie, na co uwagę zwracają naukowcy.

Kryzys demograficzny w opolskim

Badacze z Instytutu Śląskiego w Opolu przedstawili raport o rynku pracy na specjalnej konferencji. Ich zdaniem sytuacja demograficzna w województwie opolskim jest najgorsza w kraju, do tego stopnia, że można już mówić nawet o katastrofie. Głównymi problemami są: starzejące się społeczeństwo i związany z tym spadek liczby osób aktywnych zawodowo, a także nasilające się migracje. 

W ciągu ostatniej dekady odnotowano spadek liczby mieszkańców o około 60 tysięcy. Dane z 2020 roku mówią o ubytku liczby ludności na tysiąc mieszkańców w regionie wynoszącym minus sześć – daje to wynik dwa razy wyższy niż średnia krajowa. Wtedy na sto osób w wieku produkcyjnym przypadało 38 w wieku poprodukcyjnym. Według prognoz za 10 lat będzie to aż 50 osób.

Mieszkańcy Opola zwracają uwagę na brak możliwości rozwoju – zarówno edukacyjnego jak i zawodowego. Województwo sąsiaduje chociażby z Dolnym i Górnym Śląskiem, gdzie np. we Wrocławiu czy w Katowicach można więcej zarabiać i lepiej spełniać swoje ambicje. Dodatkowo, niedaleko jest także do Niemiec.

Problemy z dobrze płatną pracą

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podaje, że w maju tego roku liczba bezrobotnych w województwie wynosiła ponad 20 tysięcy osób, a stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 5,7 proc. Z kolei w całej Polsce w tym okresie wyniosła 5,1 proc. – widać zatem, że na Opolszczyźnie bezrobocie utrzymuje się powyżej średniej krajowej.

– Na Opolszczyźnie brakuje atrakcyjnych ofert pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem. Ci, aby się rozwijać i utrzymać, nastawiają się na karierę w dużych miastach – zauważa inna mieszkanka Opola, Natalia. Migracje dotyczą głównie młodych osób, co z kolei wpływa na fakt, iż społeczeństwo w województwie się starzeje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież: W obliczu skandalu wojny – pomagać i nawrócić się
Następny artykułSzwajcarski obrońca nowym zawodnikiem Miedzi Legnica