A A+ A++

Kartka z Powstania” w reż. Tomasza Dobosza to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego “Sabały“, który wychodząc do Powstania, w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Sieroszewski “Sabała służył w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej; kierował Służbą Sprawiedliwości – WSS (Wojskowym Sądem Specjalnym). Przed wojną pracował na różnych stanowiskach w prokuraturze, by w 1939 r. zostać prokuratorem Sądu Najwyższego; w latach okupacji niemieckiej prowadził praktykę adwokacką. Przeżył wojnę, zmarł w 1996 r.

Na stronie Narodowego Centrum Kultury, które jest jednym z koproducentów filmu, poinformowano, że będzie można go zobaczyć od 1 sierpnia do 2 października w Zamku Królewskim w Warszawie.

Spacer dźwiękowy "Unseen Soundwalks: the Warsaw Rising '44"
Spacer dźwiękowy “Unseen Soundwalks: the Warsaw Rising ’44”

Zobacz również

Pokazy będą bezpłatne (obowiązują zapisy) i są przeznaczone dla widzów od 12 roku życia. Zapisy ruszają 27 lipca.

Widowisko będzie można oglądać w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego, czyli od wtorku do piątku w godzinach 11-18 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10-18.

Kartka z Powstania” otrzymała m.in.: główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziedzinie Kultura Cyfrowa i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrocław odrzucił petycję w sprawie uchwały przyjmującej Samorządową Kartę Rodziny
Następny artykułUderzył ratownika medycznego, który udzielał mu pomocy