A A+ A++
Nowa prezes OSP Nagawczyna z Karolina Marć z Agata Wiater

Podczas dzisiejszego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego OSP Nagawczyna wybrano nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną OSP na lata 2021 – 2026. Po raz pierwszy w historii Gminy Dębica Prezesem jednostki została kobieta – Karolina Marć, która zastąpiła na stanowisku prezesa Zbigniewa Bielatowicza.

Historia OSP Nagawczyna

W XIX w wieś Nagawczyna należała do majątku Edwarda Raczyńskiego. Jak podają dzienniki w 1924r Włodzimierz Skarbek Borowski zawiera związek małżeński z Elżbietą Jaroszyńską i przenosi się do Nagawczyny jako administrator Edwarda Raczyńskiego. Zamieszkuje on w dworku tj. dawny budynek szkoły. To właśnie Włodzimierz Skarbek Borowski jest założycielem OSP w Nagawczynie . Czyni to w 1928r i obejmuje funkcję prezesa OSP , wówczas naczelnikiem zostaje Niedziela Józef ,a sekretarzem Jan Frankiewicz . Natomiast członkami zarządu byli Matłok Paweł i Hęciek Jan .

Potrzeba powołania OSP wynikała między innymi z budowy łatwopalnych pokryć dachowych oraz chęci niesienia pomocy w niebezpieczeństwie mieszkańcom wsi. W 1939r jednostka bogaci się przyjmując na stan czterokołową sikawkę ręczną „HYDROPULT” oraz 5 odcinków węża , sprzęt ten zostaje uroczyście poświęcony 18 czerwca 1939r w kościele parafialnym w Zawadzie. W początkowych latach działania, strażacy do pożarów wyjeżdżali na widok łuny lub po powiadomieniu przez gońca. Ówczesnym miejscem składowania sprzętu gaśniczego była stodoła udostępniona przez p . Ślamę . Z wypowiedzi miejscowych seniorów dowiadujemy się , że jednostka nie zaprzestała swojej działalności w czasie II wojny światowej pomimo iż ograniczyły ją działania wojenne. Po wyzwoleniu Polski w 1949r. następuje zmiana zarządu . Jednostka liczy wówczas 18 czynnych członków .

Dzięki zaangażowaniu strażaków w roku 1965 jednostka wzbogaca się o nową motopompę P-26 i nowe mundury bojowe.W tych też latach wzrasta działalność gospodarcza jednostki . Organizowane są zabawy , różnego rodzaju zbiórki , strażacy rozprowadzają także kalendarze . Przez te i inne formy działalności jednostka zarobiła trochę pieniędzy i w 1970r. planuje budowę nowej remizy. Do tej inicjatywy przyłączają się również mieszkańcy wsi .Budowa trwała 5 lat , większość prac została wykonana w czynie społecznym . W roku 1975 nowa remiza zostaje oddana do użytku , z tej też okazji Państwowa Straż Pożarna na czele z komendantem Edwardem Kuśnierzem przyznaje naszej jednostce samochód pożarniczy „ŻUK” i motopompę PO 3 oraz nowe mundury i wyposażenie. W lutym 1990 roku rozegrało się jedno z bardziej dramatycznych dla tutejszej ludności wydarzeń pożar trwale uszkodził konstrukcję budynku szkolnego.Z dnia na dzień dzieci straciły miejsce nauki, toteż na zebra- niu wiejskim postanowiono, że tymczasową siedzibą szkoły będzie remiza.

Sprzęt i mundury przewieziono do stodoły pana Stanisława Parysa, ale trzy lata składowania w fatalnych warunkach, w znacznym stopniu go zniszczyły. Jednostka wróci-ła do swojej remizy dopiero w 1997 roku, przy czym konieczny był uprzedni remont. W 1999 roku przy dużym wkładzie pracy strażaków budynek częściowo wyremontowano , w tym też roku podjęto uchwałę rozbudowy remizy i tak w miesiącu wrześniu została opracowana pełna dokumentacja . Dzięki Panu Wójtowi Stanisławowi Rokoszowi i całej Radzie Gminy Dębica rozbudowa została zakończona w 2003r ,w tym też roku przypadła 75 -rocznica powstania naszej jednostki. Z tej okazji władze gminy na czele z Wójtem panem Stanisławem Rokoszem zakupiły dla naszej jednostki samochód pożarniczy marki „LUBLIN” a miejscowe społeczeństwo ufundowało sztandar głównym fundatorem jest pan Stefan Bieszczad.

W roku 2006 po porozumieniu z zarządem gminnym związku OSP i władzami gminy zostaje przyjęty 5 letni plan wyposażenia remiz . W pierwszej kolejności postawiono na bezpieczeństwo strażaka biorącego udział w akcji zakupiono specjalistyczne ubrania bojowe buty ,wodery, kaski ,kominiarki i rękawice . W póżniejszym czasie zakupiono dla naszej jednostki motopompę szlamową P 305 Rubin , motopompę pływającą Niagara , agregat prądotwórczy oraz motopompę Honda WT 30X oraz zakupiono dużo drobnego sprzętu który w każdej chwili może okazać się tak bardzo potrzebny. Podtrzymując tradycję i realizując statut jednostka uczestniczy w akcjach gaśniczo – ratowniczych , bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych, uczestniczy w uroczystościach kościelnych jak i w tych organizowanych przez gminę współpracujemy z szkołę, z KGW, radą gminy, a także czynnie uczestniczymy w życiu naszej wsi . Wszystkie nasze wydarzenia zostały zapisane na kartach naszych kronik, które w 2013r. brały udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kronik OSP w Sanoku.

źródło: OSP Nagawczyna

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiskupi kontra Biden. Czy zabronią mu komunii?
Następny artykułChlewnia w Barkowicach? Mieszkańcy mówią “nie”