W ten weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizowali w fińskim Lahti. W piątkowym konkursie triumfował Lovro Kos, przed Andreasem Wellingerem i Ryoyu Kobayashim. W drugiej serii dość sensacyjnie zabrakło za to Stefana Krafta, a więc lidera klasyfikacji Pucharu Świata. Stracił sporo punktów, ale i tak utrzymał pierwszą lokatę. Z kolei w sobotę odbyły się zmagania drużynowe. Choć ostatecznie triumfowała Norwegia, to duże nadzieje kibicom dali polscy skoczkowie, a w szczególności Aleksander Zniszczoł. I w niedzielnym konkursie nasz rodak pokazał klasę.

To on uczy polskich skoczków latać. Oto jak pracuje

Aleksander Zniszczoł zaliczył awans w klasyfikacji PŚ. Pozostali Polacy bez zmian. Ścisk w TOP 10

Aż czterem Polakom nie udało się awansować do drugiej serii. Ponownie zawiedli Maciej Kot, Paweł Wąsek, Kamil Stoch czy Piotr Żyła. Uplasowali się na kolejno 45., 42., i 37. miejscu. Tylko Zniszczoł uratował honor naszej reprezentacji. Skoczył 128,5 m, dzięki czemu po pierwszej próbie zajmował wysokie, drugie miejsce.

W serii finałowej Polak poleciał jeszcze o metr dalej, ale finalnie spadł o jedną lokatę. Mimo to zajął trzecie miejsce i został pierwszym z naszych rodaków, który w tym sezonie stanął na podium. Najlepszy w konkursie okazał się z kolei Jan Hoerl, a drugą lokatę zajął Peter Prevc.

Wyniki niedzielnego konkursu nieco namieszały w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Co ważne dla polskich kibiców, w zestawieniu awansował Zniszczoł. Przesunął się z 23. na 22. lokatę, wyprzedzając obrońcę Kryształowej Kuli, Halvora Egnera Graneruda. Tym samym jest najwyższej sklasyfikowanym z biało-czerwonych.

Miejsca pozostałych Polaków nie uległy zmianie. Na 24. lokacie znajduje się Piotr Żyła. Tuż za jego plecami jest Dawid Kubacki, który nie pojawił się w Lahti, a 26. pozycję okupuje Kamil Stoch.

Do przetasowań doszło też w TOP 10. Choć czołówka pozostała bez zmian – nadal bezpiecznie prowadzi Kraft – to awans zaliczył Peter Prevc. Obecnie znajduje się na ósmej lokacie. Z najlepszej dziesiątki wyleciał z kolei Karl Geiger. Warto zauważyć, jak ogromny ścisk panuje między piątym a 10 miejscem. Zawodników dzielą zaledwie 44 punkty.