A A+ A++

Powtórzmy jak co roku: plebiscyt ten jest bardzo ważny, bo wskazuje osoby, które robią coś więcej niż tylko to, co nakazywałyby im obowiązki służbowe. Ba, czasem działają całkiem poza swoją pracą zawodową. Budują naszą płocką tożsamość.

W tym roku nominowani do tytułu zostali: Beata i Mieczysław Kamińscy, Magdalena Król, Jan Milner, Jacek Ostrowski (drugi rok z rzędu, prywatnie… ojciec Magdaleny Król), Marcin Siwek i Jan Szymański.

Takiego wyboru dokonała kapituła plebiscytu, którą tworzą laureaci tytułu z ostatnich lat: Paweł Mieszkowicz, Joanna Banasiak, Beata Olszewska, Janusz Kempa, ks. Stefan Cegłowski i Aleksandra Podwójci. A także przedstawiciele ratusza: Monika Maron i Hubert Woźniak oraz reprezentant naszej redakcji.

Teraz wszystko w rękach płocczan – to oni wybiorą Płocczanina Roku 2019. Jego nazwisko ogłosimy 18 sierpnia podczas uroczystości w 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami.

OTO NOMINOWANI

Beata i Mieczysław Kamińscy

Beata i Mieczysław Kamińscy Fot. Piotr Hejke / Agencja Gazeta

Ona odziedziczyła po przodkach przedwojenną kamienicę przy Nowym Rynku 10. – Co z nią zrobić? – zastanawiała się z mężem Mieczysławem, kiedy odkupili od miasta zabraną im za komuny część własności.

Postanowili wyremontować zniszczony budynek. I własną pracą, za własne pieniądze, stworzyli piękne apartamenty na wynajem dla turystów. Było jeszcze podwórko, brzydkie, nieciekawe. W czasie swoich wojaży po Europie zachwycali się podwórkami, w których kwitło życie, ludzie jedli i pili, a artyści śpiewali. No i decyzja – dajmy płocczanom takie cudne miejsce! Zróbmy kawiarnię Pierwsza Kawa!

Kawiarnię wynajęli – pod warunkiem że ajenci będą realizować ich wizję. W ubiegłym roku zaprosili tam po raz pierwszy. Kto był, poczuł klimat włoskiego zaułka. W cieniu „ruinki” (postawionej od podstaw), kamiennej fontanny, zieleni i artystycznych dekoracji można wypić kawę, włoskie wina czy piwa, zjeść deser. Czasem posłuchać (za darmo) koncertów na żywo – włoskiej, a także francuskiej piosenki. To podwórko to dar Kamińskich dla miasta, w całości przez nich sfinansowany. Świetny przykład prawdziwej rewitalizacji.

Magdalena Król

Prof. Magdalena KrólProf. Magdalena Król Fot. Marek Wrotnowski/WMW.SGGW.PL

Praca absolwentki Małachowianki była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Płocczanka otrzymała m.in. stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, stypendium Pfizer Animal Health, nagrodę UNESCO dla kobiet, a także wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Dwukrotnie zdobyła prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. W ubiegłym roku została najmłodszym profesorem nauk weterynaryjnych w historii tej dyscypliny w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku magazyn biznesowy „My Company Polska” opublikował listę 25 najlepszych polskich innowatorów. Płocczanka znalazła się na drugim miejscu.

Kilka tygodni temu prof. Król została powołana do nowego Komitetu Polityki Naukowej skupiającego przedstawicieli najlepszych polskich ośrodków naukowych i akademickich. Jest pierwszą Polką, która została finalistką konkursu Komisji Europejskiej dla kobiet innowatorek. Chce stworzyć „konia trojańskiego” – technologię do zwalczania nowotworów. Chodzi o to, aby zamknąć lek przeciwnowotworowy w klatce białkowej, którą posiadają makrofagi, następnie dostarczyć ten pakunek do guza i zlikwidować w ten sposób nowotwór.

Jan Milner

Jan MilnerJan Milner Fot. Fot . Piotr Hejke / Agencja Gazeta

Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania i pasji kolekcjoner i działacz społeczny. Od 1973 r. płocczanin oddany miastu, jego historii i społeczeństwu.

Kolekcjoner – numizmatyk, filatelista i zbieracz pamiątek i informacji o Płocku. Członek wielu organizacji społecznych, w tym Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (od 25 lat prezes oddziału płockiego), Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, skarbnik wielu organizacji społecznych, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Inicjator i organizator wielu imprez, wystaw, prezentacji i konkursów. Od wielu lat robi prelekcje w szkołach i bibliotekach o kolekcjonerstwie i historii. Człowiek bardzo skromny, serdeczny dla wszystkich, chętnie pomaga innym.

Kilka lat temu otrzymał medal „Zasłużony dla Miasta Płocka”. Posiada wiele odznaczeń organizacji społecznych i innych. W roku 2019 włożył dużo pracy w organizację i przygotowanie obchodów 200-lecia TNP.

Jacek Ostrowski

Jacek OstrowskiJacek Ostrowski Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta

Z zawodu informatyk, z zamiłowania pisarz. Już w ubiegłym roku pisaliśmy o nim: literat z Płocka, którego biogramy można łatwo odnaleźć na wielu witrynach internetowych. Ma na koncie już kilka publikacji, a jego miasto rodzinne zelektryzowała wydana w 2017 r. „Ostatnia wizyta” – powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, czyli porwaniu i zabójstwie płockiej lekarki Stefanii Kamińskiej.

Dwa lata temu wydawnictwo Warszawska Skarpa wydało kolejną książkę płocczanina – „Paragraf 148”, mroczny kryminał, który zapoczątkował całą „Serię z papugą”. Warto pamiętać: to on pokonał ponad 70 innych wydanych w 2018 r. kryminałów i został nominowany – jako jeden z pięciu – do nagrody Kryminalna Piła. To wyróżnienie przyznawane powieściom z dreszczykiem osadzonym w konkretnym mieście.

Od tamtej pory ukazały się jeszcze trzy kryminały Jacka Ostrowskiego („Czarny wdowiec”, „Sarkofag” i „Świrus”), a niedawno Skarpa Warszawska ogłosiła ważną nowinę: mecenas Zuza Lewandowska, główna postać z książek Ostrowskiego, stanie się bohaterką telewizyjnego serialu.

Marcin Siwek

Marcin SiwekMarcin Siwek Fot. Rafael Dominik

Nominowany za konsekwentne organizowanie i rozwijanie Polish Hip-Hop Festivalu, który w ubiegłym roku odniósł gigantyczny sukces muzyczny i frekwencyjny. Stał się największą imprezą tego typu w Polsce. Przed rokiem słuchaliśmy 100 wykonawców na czterech scenach i mieliśmy 20 tys. uczestników imprezy. To była już siódma edycja Polish Hip-Hop Festivalu.

Teraz jego organizatorzy z Marcinem Siwkiem na czele myślą o tym, by na płocką plażę zaprosić 25, a może nawet i 30 tys. fanów tej muzyki.

Przy okazji imprezy odbywa się Dzień Dawcy Szpiku. Dzięki niemu w 2019 r. udało się znaleźć szóstego już dawcę komórek macierzystych w ramach tej akcji, zorganizowanej przy udziale DKMS Polska.

Jan Szymański

Jan SzymańskiJan Szymański Fot. Książnica Płocka

Płocczanin z urodzenia. Rocznik 1940. Całe życie poświęcił swojej kolekcjonerskiej pasji. Zgromadził olbrzymią kolekcję pocztówek i zdjęć przedstawiających przede wszystkim dawny Płock, ale nie tylko. Pasja pana Jana znana jest płocczanom. Jego kolekcja owiana jest tajemnicą. Nikt do końca, poza samym właścicielem, nie wie, co się w niej jeszcze kryje.

Pasję do zbierania pamiątek związanych z Płockiem zaszczepił w nim już w dzieciństwie ojciec – znany w Płocku szewc kamasznik Józef Szymański, który doskonale znał miasto i interesował się jego historią.

Maturę pan Jan zdał w 1958 r. w płockiej Jagiellonce. Pracował w Zakładzie Energetycznym. Zajmował się tam – dziś byśmy tak powiedzieli – promocją. Prowadził m.in. kronikę zakładową.

Ma olbrzymią wiedzę o swoim rodzinnym mieście i chętnie się nią dzieli. Pisywał artykuły dotyczące historii Płocka, które ukazywały się w takich czasopismach i gazetach jak „Notatki Płockie”, „Tygodnik Płocki”, „Petro Echo”, „Sygnały Płockie”, „Gazeta na Mazowszu” (dodatek do „Gazety Wyborczej”). W 2019 r. ukazał się album z fotografiami i pocztówkami ze zbiorów Jana Szymańskiego wydany przez Książnicę Płocką. Album nosi znamienny tytuł „Wszystkie miejscowości położone nad Wisłą żyją. Płock mój najdroższy też”. Publikacja zawiera zdjęcia przedwojennego Płocka i okolic, wszystkie związane z Wisłą, życiem miasta nad rzeką, z turystyką, przemysłem, rekreacją i żeglugą.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2019 wybieramy za pomocą SMS-ów.

Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2019 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do godz. 12 w piątek, 14 sierpnia. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

  • Beata i Mieczysław Kamińscy – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
  • Magdalena Król – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
  • Jan Milner – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
  • Jacek Ostrowski – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
  • Marcin Siwek – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
  • Jan Szymański – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

Oni są już Płocczanami Roku…

…w plebiscycie „Gazety Wyborczej” i Urzędu Miasta:

  • 2000 r. – Anna i Wiktor Bramscy
  • 2001 r. – Marzena Kalaszczyńska
  • 2002 r. – Bogusław Osiecki
  • 2003 r. – Tomasz Korga
  • 2004 r. – ks. Wojciech Góralski
  • 2005 r. – Andrzej Drzewiecki i Włodzimierz Figatowski
  • 2006 r. – Halina i Stanisław Płuciennikowie
  • 2007 r. – Marek Gajewski
  • 2008 r. – Wiesław Chrobot
  • 2009 r. – Grzegorz Stellak
  • 2010 r. – Renata Nych
  • 2011 r. – Hanna Witt-Paszta
  • 2012 r. – Maciej Kulas
  • 2013 r. – Paweł Śliwiński
  • 2014 r. – Aleksandra Podwójci
  • 2015 r. – ks. Stefan Cegłowski
  • 2016 r. – Beata Olszewska i Janusz Kempa z zespołem z Małachowianki
  • 2017 r. – Joanna Banasiak
  • 2018 r. – Paweł Mieszkowicz
  • 2019 r. – ?
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBranża martechowa okiem agencji mediowych [opinie]
Następny artykułFirma Volvo Buses dostarczy 10 elektrycznych autobusów. Nowe pojazdy będą obsługiwać dwie linie