A A+ A++

W kamienicy trwa montaż płytek ściennych, a także prace malarskie oraz suche zabudowy. W ramach prac renowacyjnych montowane są sztukaterie, odnawiane polichromie oraz trwa renowacja prześwitu bramowego. Kończą się prace na elewacji frontowej. Usunięte zostały jedynie fragmenty uszkodzone w wyniku korozji biologicznej.

Detale sztukatorskie i uszkodzone cegły zostały poddane wzmocnieniu i impregnacji. Odtworzone i zamontowane zostały balustrady balkonowe. Na klatkach schodowych trwa renowacja i odtwarzanie zabytkowych balustrad.

Przeprowadzono już nabór najemców i jak dotąd zostało wynajęte 81 proc. powierzchni. Znajdować się tutaj będą m.in. restauracje, biuro podróży, poradnia zdrowia psychicznego oraz biuro pośrednictwa pracy. Drugie i trzecie piętro budynku frontowego zostały już całkowicie wynajęte. Wolne są jeszcze cztery lokale w prawej oficynie (o powierzchni 60-70 m kw.).

Kamienice w Łodzi. Historia Zielonej 6

W 1879 roku na placu przy ulicy Zielonej znajdował się jednopiętrowy, murowany budynek pokryty blachą. Właścicielem nieruchomości był wówczas Fryderyk Florian Miller.

We wrześniu 1879 roku nieruchomość została sprzedana Ickowi i Rozalii Aurbachom. W 1894 roku budynek został rozbudowany. Poszerzono go od zachodniej strony o dwie osie. Pierwotnie dwukondygnacyjna oficyna wschodnia zostaje podniesiona z dwóch do czterech pięter i przedłużona. Powstaje również podpiwniczona czterokondygnacyjna oficyna wschodnia oraz parterowa służbówka w głębi posesji.

Nieco później powstał projekt nadbudowy czwartej kondygnacji budynku frontowego. Autorami projektu byli Franciszek Chełmiński i Alwil Jankau. Nadali oni całej elewacji frontowej charakter neobarokowy. Od tamtej pory zabudowy nie uległy zasadniczym zmianom. Przebudowy i remonty dotyczyły układu wnętrz budynku oraz wymiany okien i drzwi.

W 1896 roku Komisja Towarzystwa Kredytowego oszacowała wartość nieruchomości na 62 tys. rubli srebrem. 12 grudnia 1906 roku nieruchomość została kupiona przez Dom Bankierski Wilhelm Landau. W okresie międzywojennym powróciła jednak do rodziny Aurbachów – braci Hersza i Marcusa. Po śmierci Hersza w 1937 roku prawo własności przeszło na jego spadkobierców. W 1960 roku sąd postanowił dokonać wpisu na rzecz skarbu państwa. 1 lutego 1993 roku gmina Łódź zyskała nieodpłatnie prawo do własności kamienicy.

Niespodzianką dla fanów zabytków i historii w Łodzi jest to, że kamienicę będzie można w weekend zwiedzić z przewodnikiem w ramach 598. Urodzin Łodzi. Szczegóły TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiżuteria – detal, który ożywi Twoją stylizację!
Następny artykułNa wieży Kopalni Ignacy zawieszono już linę