W sieci dostępnych jest wiele różnych rodzajów kalkulatorów dla biegaczy. Najpopularniejsze to:
Kalkulator biegowy — tempo. Wpisując dystans i czas w jakim się go przebyło, narzędzie pokazuje średnie tempo, z jakim się poruszaliśmy.
Kalkulator biegowy — przewidywany czas. Wpisując wybrany dystans i czas, w jakim się go przebyło, kalkulator pokazuje, jaki hipotetycznie wynik jesteś w stanie osiągnąć na innych dystansach.
Kalkulator biegowy – przelicznik tempa biegu pozwala obliczyć, z jaką prędkością biegniesz. Np. wpisując tempo biegu (min/km), pokazuje twoją prędkość (km/h).
Kalkulator biegowy – nawodnienie. Podając swoją masę, temperaturę powietrza i zakładane tempo biegu, kalkulator pozwala obliczyć, ile wody trzeba wypić w trakcie i po treningu, by się nie odwodnić.
Kalkulator biegowy na półmaraton i maraton. Tak często nazywane są tabelki z rozpisanymi międzyczasami, czyli orientacyjnymi czasami, które należy uzyskać na poszczególnych etapach (kilometrach) biegu, aby osiągnąć zamierzony wynik na mecie (półmaratonu lub maratonu).
Zdecydowanie najpopularniejszym kalkulatorem biegowym jest ten przewidujący czas osiągany na danym dystansie. Często jednak pojawiają się pytania, czy są to wiarygodne wyniki. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób przygotowywana jest przez kalkulator biegowy ta prognoza?
Jak obliczany jest przez kalkulator biegowy przewidywany czas biegu?
Każdy szacunek zawsze będzie obarczony pewnym błędem. W przypadku wysiłku fizycznego zmiennych, które mają wpływ na wynik końcowy, jest bardzo dużo. Są to np. cechy osobnicze, dyspozycja danego dnia, poziom wytrenowania (wydolność, wytrzymałość), doświadczenie startowe (umiejętność rozłożenia sił, radzenia sobie ze stresem startowym) czy np. warunki pogodowe podczas biegu (szczególnie kierunek i siła wiatru oraz temperatura).
Trzeba się więc pogodzić z tym, że kalkulator biegowy nigdy nie oszacuje czasu w sposób precyzyjny. Należy też sobie uświadomić mechanizm działania kalkulatorów. Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji opracowane zostały współczynniki, przez które mnożone/dzielone są wyniki z poszczególnych dystansów, by oszacować wyniki na innych dystansach. Kalkulator biegowy McMillan’a to jeden z bardziej popularnych narzędzi. W tym kalkulatorze wyniki są obliczane w następujący sposób:
Wynik biegu na 10 km na podstawie wyniku biegu na 5 km – czas na 5 km mnożony jest przez współczynnik równy 2,077.
Wynik na dystansie półmaratonu na podstawie wyniku biegu na 10 km – wynik biegu na 10 km mnożony jest przez współczynnik równy 2,225.
Wynik na dystansie maratonu na podstawie wyniku biegu na 10 km – wynik biegu na 10 km mnożony jest przez współczynnik równy 4,693.
Wynik na dystansie maratonu na podstawie wyniku na dystansie półmaratonu – wynik biegu na 21,0975 km mnożony jest przez współczynnik równy 2,109.
Warto też podkreślić, że kalkulator nie powie nam jednoznacznie, że jeżeli pobiegliśmy np. 5 km w czasie 20 minut, to 10 km przebiegniemy w 41 minut i 30 sekund, a półmaraton w 1 godzinę, 32 minuty i 24 sekundy. Kalkulator powie nam, że uzyskalibyśmy te czasy, gdybyśmy biegli w tych samych warunkach i wykonywali trening dedykowany odpowiednio startowi na 10 km lub w półmaratonie.
Kalkulatory biegowe służą nam więc przede wszystkim jako pomoc w treningu, by odpowiednio dobrać tempa treningowe, przygotowując się do konkretnego dystansu.
MS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS