A A+ A++

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, która w znacznym stopniu ograniczyła życie społeczne, kuluralne, wpłynęła na gospodarkę. Mimo to jednak w naszym mieście miały miejsce ważne wydarzenia, które kształtowały naszą rzeczywistość, niektóre otworzą perspektywy na przyszłość naszego miasta.

STYCZEŃ

1 stycznia – Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek spotkał się z mieszkańcami miasta na dziedzińcu Pałacu Potockich i tuż po półocy przekazał radzynianom, gościom oraz mieszkańcom regionu życzenia noworoczne.

1 stycznia – nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Zakładu Gospodarki Lokalowej. Miejsce Marka Niewęgłowskiego w drodze awansu wewnętrznego zajął Tomasz Piotrowicz

orszak 3 króli 6 stycznia – w uroczystość Objawienia Pańskiego przez Radzyń przeszedł Orszak Trzech Króli.

7 stycznia – stycznia opublikowany został Ranking Gmin Lubelszczyzny przygotowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie, we współpracy z Urzędem Statystycznym, w której Radzyń znalazł się na 6. miejscu wśród gmin, a 2. wśród miast Lubelszczyzny

arti sentemo gala 20208 stycznia – VII Gala Noworoczna Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO. Młodzi muzycy ponownie zachwycili zarówno szerokim, zróżnicowanym, przy tym wybitnym repertuarem, jak i warsztatem artystycznym.

29 stycznia – na stronie Urzędu Miasta pojawiła się pierwsza informacja związana z pandemią koronawirusa
“W związku z odnotowaną serią zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV w Chinach oraz z pojawiającymi się przypadkami zachorowań w innych krajach przekazuję zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem sporządzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego”.

LUTY
Kulka koncert21 lutego – w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu wystąpił Profesor Konstanty Andrzej Kulka określany jako „legenda polskiej wiolinistyki”, wspaniały wykonawca m.in. utworów Karola Lipińskiego. Koncert odbył się w ramach projektu “Z klasyką przez Polskę”.

28 lutegoSąd Gospodarczy w Świdniku uznał w pełni rację Burmistrza Miasta w sprawie odstąpienia od umowy z firmą „RAPID”, ze względu na bardzo duże opóźnienia w realizacji tego zadania przez wyżej wymienionego wykonawcę. Firma miała zrealizować inwestycję “Czysta energia w Powiecie Radzyńskim”, polegającą na montażu 1000 instalacji solarnych na terenie gmin powiatu radzyńskiego w latach 2014-2015. Miasto Radzyń Podlaski było liderem tego przedsięwzięcia.

MARZEC

żołn wyklęci 2020 r1 marca – z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Świętej Trójcy została odprawiona Msza św. a po niej przy budynku byłego aresztu i katowni Gestapo i UB mieszczącego się na ul. Warszawskiej 5a, gdzie prowadzone są prace remontowe, odbył się Apel Poległych i złożone zostały wieńce pod tablicą pamiątkową.

 2-4 – marca – w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych odbyło się zwiedzanie dawnego aresztu Gestapo i UB przy ul. Warszawskiej 5a. Piwnice z zachowanymi na ścianach napisami przetrzymywanych tam patriotów z AK, NSZ i WiN obejrzało blisko 800 osób.

kolej6 marca – w UM odbyła się konferencja pt. “Rozwój kolei w województwie lubelskim”. Na zakończenie zostało przyjęte stanowisko samorządów w sprawie inwestycji w linie kolejowe 30 i 631, by zmodyfikować przebieg planowanej Wschodniej Magistrali Kolejowej między Lublinem a Łukowem tak, aby przebiegała także przez Parczew, Radzyń i Lubartów, Dokument podpisany przez uczestniczących w konferencji samorządowców został przesłany do Wicepremiera Rządu RP Jacka Sasina oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

13 marca – rozpoczęcie prac związanych z budową drogi otwierającą tereny przemysłowe położone przy drodze krajowej nr 19, roboczo zwanej ulicą Przemysłową.

KWIECIEŃ

27 kwietnia – projekt “SŁONECZNY RADZYŃ” został oceniony przez Instytucję Zarządzającą – Zarząd Województwa Lubelskiego na 100 punktów – uzyskał ich maksymalną liczbę I otrzymał dofinansowanie.

MAJ
20200712 1654066 maja – ogłoszenie przetargu na remont części skrzydła wschodniego pałacu. Prace zakończyły się we wrześniu.

6 maja – publikacja przez Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, działające przy ROK „Kolorowanek z Radzynia” zawierających 20 obrazków z najbardziej charakterystycznymi miejscami naszego miasta.

6 maja – Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek w podpisał z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim umowę w ramach kolejnej edycji konkursu na wsparcie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki tym środkom zamontowanych zostało ostatecznie 37 instalacji fotowoltaicznych.

15 maja – radzyński PEC znalazł się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej za rok 2020 organizowanego corocznie przez redakcję Strefy Gospodarki Biznes Magazynu – załącznika do Gazety Prawnej.

CZERWIEC

15 czerwca – w Radzyńskim Ośrodku Kultury ruszyła „Telewizja Radzyń”. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki dofinansowaniu w wysokości 90 tys. zł (100% wartości projektu) przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

215 mln na pałac26 czerwca – w Radzyniu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Jerzy Rębek podpisali umowę na dofinansowanie kwotą 21, 5 mln zł rewitalizacji zespołu pałacowo – parkowego w Radzyniu Podlaskim oraz centrum miasta. Premier Jacek Sasin potwierdził, że w obiekcie powstanie Muzeum Kultury Sarmackiej.

29 czerwca – rozpoczęła się budowa ronda przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ostrowieckiej .

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiedzielski mówił o “czeskim wariancie koronawirusa”. Czesi zaskoczeni
Następny artykułBasket na książkowych kartkach