A A+ A++

Data 24. listopada 2022 roku wpisała się w ponad 1000-letnie dzieje Łomży za przyczyną Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska i Muzeum Północno-Mazowieckiego. Otwarty punkt widokowy Zamkowa Góra przy Woziwodzkiej wzbogacił się o nowe kalendarium dziejów Łomży. Autorami są: historyk z Muzeum Adam Sokołowski oraz regionalista i szef LOT Wojciech Winko.

Miejsce w centrum starówki łatwo znaleźć, wchodząc ze Starego Rynku w Woziwodzką, która leży na wysokiej skarpie. Rozciąga się stąd wielce malowniczy, panoramiczny widok na Dolinę Narwi i niteczkę rzeki z bulwarem. Punkt widokowy przy ul. Woziwodzkiej znajduje tuż przy schodkach na prywatnej działce, którą łomżyniak po przeczytaniu artykułu w 4lomza.pl udostępnił nieodpłatnie społecznikom i miłośnikom historii.

– Punkt widokowy Zamkowa Góra stanowi wartość dodaną do atrakcji na szlaku turystyczno-krajoznawczym – mówi Adam Sokołowski. – Ładną panoramę doliny z rzeką będą podziwiać turyści, przyjezdni i mieszkańcy Łomży. Wartościowym dopełnieniem tego miejsca żywej edukacji historycznej jest kalendarium najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń z dziejów Łomży. Stworzyliśmy je w oparciu o kalendarium, jakie opracowałem wspólnie z Martą Gosk w 2018 r. na jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Panorama pozwala odnieść niezapomniane wrażenia z podziwiania natury, zaś kalendarium pomoże pozyskać wiedzę z historii.

Autorzy wykorzystali dodatkowe źródła: portal historialomzy.pl i monografię pod red. Krzysztofa Sychowicza „Łomża na przestrzeni dziejów”. – Punkt widokowy Zamkowa Góra będzie ważnym elementem promocji miasta – twierdzi Pan Winko. – Niezależnie od pory roku i pory dnia, turyści i łomżyniacy będą mogli poznać lokalizację w sercu Łomży z najważniejszymi wydarzeniami z życia miasta. Liczymy, że punkt będą odwiedzać nauczyciele z klasami. Punkt jest inicjatywą społeczną, która okazała się możliwa dzięki 200 godzinom pracy wolontariuszy z LOT. Na marginesie dodam, że w przyszłym roku planujemy uruchomić kamerę internetową we współpracy z Urzędem Miasta.    


Z punktu widokowego blisko do Muzeum
Na inauguracji udostępnienia zwiedzającym tablicy z kalendarium Łomży, umieszczonym na burcie barki płaskodennej Łomżyński Flis, przemawiała Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Mam ogromną nadzieję, że osoby, które przyjadą odwiedzić punkt widokowy, żeby podziwiać panoramę Doliny Narwi, przeczytają chociaż fragment z listy dat historycznych, gdyż to rozbudzi ciekawość na temat przeszłości – przedstawia swoje przemyślenia Pani dyrektor. To nadzieja, że odwiedzający Zamkową Górę zainteresują się atrakcjami Muzeum w bardzo bliskim sąsiedztwie przy ul. Dwornej 22C, obok skrzyżowania z Giełczyńską.

Aktualnie są tam interesujące wystawy, na przykład, na temat dziejów książęco-królewskiego miasta, bursztynu z dorzecza Narwi oraz Żydów łomżyńskich w 80. rocznicę likwidacji getta. Muzeum jest czynne w godz. 8.-16. we wtorek, czwartek, piątek; w godz. 9.-17. w środę i w godz. 10.-16. w weekend. Można umówić się na oprowadzanie eksperckie: tel. 86 216 28 16. Specjaliści opowiadają bardziej szczegółowo o wystawach i zbiorach oraz odpowiadają na pytania na temat: etnografia – Wiesława Pawlak, bursztyniarstwo – dr Jerzy Jastrzębski, archeologia – Magdalena Bilewicz, historia – Adam Sokołowski. Wycieczki po Łomży prowadzi inicjator i organizator utworzenia punktu na Zamkowej Górze Wojciech Winko (Punkt IT w Hali Kultury na Starym Rynku; tel. 660 163 846). Na tablicy z kalendarium miasta widnieje mapka starówki z oznaczeniem pobliskich atrakcji, restauracji i hoteli.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Fot. Joanna Klama

Zamkowa Góra w Łomży odsłania tajemnice

Mamy punkt widokowy na Zamkowej Górze w Łomży

Łomżyniak udostępnił działkę na punkt widokowy

Punkt z widokiem

Żydzi łomżyńscy wystawą przypomniani

80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta

https://4lomza.pl/index.php?wiad=36559

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak założyć konto na PEU ZUS
Następny artykułKsiążęce śluby, supernowa i wizyta diabła w kościele