A A+ A++

10 stycznia 2020 roku na nocnym niebie będzie miała miejsce pierwsza w tym roku pełnia księżyca. Warto się przygotować do jej obserwowania. W trakcie tej niezwykłej pełni Księżyca dojdzie również do półcieniowego zaćmienia Srebrnego Globu.

Czym jest “Wilczy Księżyc”?

“Wilczym Księżycem” określa się pierwszą pełnię w danym roku. Ludowa nazwa tego zjawiska nawiązuje do wycia głodnych wilków, które było słychać w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary lub Lodowy Księżyc.

Pierwsza pełnia Księżyca 2020 przypada na piątek 10 stycznia, ale jej wpływ będziemy odczuwać pomiędzy 9 a 11 stycznia.

Superksiężyc 2018

Przeczytaj także Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Gdzie i której godzinie będzie można oglądać pełnię Księżyca 10.01.2020?

Pełnia uściśli się w piątek, 10 stycznia 2020 o godzinie  20:21. Do obserwacji pełni Księżyca nie będzie potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, jednak zawsze możemy się wspierać choćby zwykłą lornetką.

Oczywiście warto wybrać się za miasto, gdzie będziemy mogli w pełni podziwiać to wyjątkowe zjawisko. W trakcie tej wyjątkowej pełni Księżyca dojdzie także do półcieniowego zaćmienia Srebrnego Globu.

“Zaćmienie Księżyca Wilka” : Kiedy można je zobaczyć?

W Azji, Australii, Europie lub Afryce częściowe zaćmienie Księżyca zaczyna się o 17:07 i osiągnie swoje maksimum o godz. 19:10. Zaćmienie będzie można obserwować z terenu Polski 10 stycznia 2020 już od godziny 18:06. Maksimum zaćmienia przypadnie na godzinę 20:10, a jego koniec na 22:14.

Księżyc podczas półcieniowego-częściowego zaćmienia straci dużo jasności. Wilczy Księżyc 2020 będzie idealnie widoczny w całym kraju. Warunki atmosferyczne będą w tym roku wyjątkowo łaskawe.

Jaki wpływ może mieć “Wilczy Księżyc” na otoczenie?

Jak wynika ze statystyk poczucie stresu i przemęczenia towarzyszą nam właściwie od początku grudnia. Skutkuje to między innymi zwiększoną liczbą wypadków drogowych. Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. To uczucie potęgować będzie zaćmienie, przez które możemy odczuwać niczym nieuzasadniony niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.

Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobacz również: Koniec świata: Księżyc spowalnia ruch Ziemi, doba będzie trwała 27 dni

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamość gra z WOŚP – 28. finał już w sobotę i niedzielę
Następny artykułGórale nie gęsi, swój hymn mają