A A+ A++

Choć po panującej temperaturze nie możemy jeszcze powiedzieć, że mamy wiosnę, to z pewnością pojawiają się pierwsze symbole wiosny. Pojawiły się pierwsze skowronki, kluczami wracają ptaki a w ogrodzie pojawiły się pierwsze kwiaty.

W naszej szerokości geograficznej meteorolodzy uznają, że wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca, a więc już jutro. Nieco dłużej będziemy musieli poczekać na wiosnę kalendarzową. W tym roku przyjdzie ona jak każdego roku 21 marca. Wyjątkowo w tym roku wiosna astronomiczna nie będzie tego samego dnia jak wiosna kalendarzowa. Będzie to o godzinie 22:24 w dniu 20 marca 2023 roku. Warto dodać, że będzie to moment w którym długość dnia zrówna się z długością nocy, czyli będą miały równo po 12 godzin.

Warto jeszcze wspomnieć o wiośnie termicznej. To taka, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C. Najwcześniej zaczyna się w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski, około 25 marca, zaś najpóźniej na północnym-wschodzie – nawet ok. 10 kwietnia. Z pewnością wszyscy czekamy na właśnie taką wiosnę.

Jest jeszcze jedna wiosna – fenologiczna, czyli przyrodnicza. Nie ma ona określonej daty początkowej, bo wyznaczają ją rzeczywiste zmiany zachodzące w przyrodzie. Wyróżnia się kilka jej okresów:

  • przedwiośnie (zaranie wiosny) – jego początek wyznacza kwitnienie podbiału i leszczyny. W tym okresie kwitną również: olsza czarna, śnieżyczka przebiśnieg, szafran spiski, zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, knieć błotna. Pojawiają się pąki modrzewia
  • wczesna wiosna (pierwiośnie) – początek wczesnej wiosny wyznacza kwitnienie czeremchy i mniszka lekarskiego oraz początek pojawiania się liści brzozy. W tym okresie zakwitają m.in. pierwiosnki, kaczeńce, rzeżucha łąkowa. W lasach kwitną czeremchy, borówki czarne i poziomki. A w ogrodach rozkwitają drzewa owocowe: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie. Drzewa liściaste zaczynają się mienić odcieniami zieleni świeżo wypuszczanych liści.
  • pełnia wiosny – to czas wspaniałego rozkwitu. Początek tego okresu wyznacza kwitnienie kasztanowców i lilaków (zwanych bzami). W ogrodach królują narcyzy i tulipany. Kwitną jarzębiny i głogi. A także wiele innych.

Poniżej na zdjęciach widzimy kwitnącą leszczynę i przebiśniegi a więc pod względem fenologicznym mamy już przedwiośnie. Pojawiły się już tulipany, ale na ich kwitnienie musimy jeszcze zaczekać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzyka z układu od samych początków…
Następny artykułInterwencja policji i straży pożarnej na osiedlu Okrzei!