A A+ A++

Choć, jak zauważa, Polski Ład jest tylko przykładem łamania zasad poprawnej legislacji: niechlujnego konstruowania przepisów, pośpiechu, braku analiz, chaosu, wrzutek do ustaw bez konsultacji, mnożących się zmian, ciągłego naprawiania błędów, odsuwania w czasie przepisów, niewystarczającego vacatio legis.

– Wszystkie te zjawiska w różnym natężeniu i w różnej kombinacji występują nie tylko w Polskim Ładzie, ale też w wielu innych aktach prawnych – ubolewa Małgorzata Samborska.

Coraz więcej prawa w Polsce

Autorzy „Barometru” przypominają, że w ciągu ostatniego 30-lecia widzieliśmy stopniowy przyrost produkcji prawa w Polsce. W latach 1989-2016 liczba stron maszynopisu nowych aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych) publikowanych w Dzienniku Ustaw każdego roku rosła, sporadycznie spowalniając jedynie na krótkie okresy. Największy skok nastąpił w 2016 roku, kiedy uchwalono ponad 35 tys. stron nowego prawa.

Kolejne cztery lata to okres spowolnienia – w 2020 r. produkcja prawa spadła do niespełna 15 tys. stron. W latach 2017-2020 produkcja prawa w Polsce wyraźnie jednak spowolniła i w pandemicznym 2020 roku spadła do 14,9 tys. stron, najmniej od 2008 r.

„Od tego jednak czasu legislacyjna maszyna znowu przyspiesza” – piszą autorzy.

Liczba stron aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw


Liczba stron aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw

Fot.: Grant Thornton

W 2022 r. liczba stron aktów prawnych wzrosła do 31,7 tys. Była o 52 proc. wyższa niż w 2021 r. i o 113 proc. wyższa niż w 2020 r. Był to też drugi z najgorszych wynik w historii badań. „Potwierdziły się zatem nasze obawy, że mocny spadek produkcji prawa w 2020 r. był głównie skutkiem wybuchu pandemii. Nagła konieczność wprowadzenia lockdownu oraz walki z ekonomicznymi i społecznymi skutkami pandemii sprawiły, że instytucje odpowiedzialne za legislację musiały zawiesić pracę nad wieloma aktami prawnymi, a skupić się na regulacjach covidowych” – tłumaczą eksperci Grant Thornton.

Ćwierć etatu na czytanie przepisów

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlatige Image zrealizowało postprodukcję obrazu w nowej reklamie AXE
Następny artykułKONKURS | Nabór wniosków o dofinansowanie “Ścieżka SMART”