Gianluigi Buffon zagrał w środę zamiast Wojciecha Szczęsnego i przepuścił piłkę do bramki po ładnym strzale z rzutu wolnego Gastona Brugmana. To trafienie zmobilizowało do ataku Juventus, który zwyciężył 3:1 z Parmą.

Sebastian Szczytkowski

PAP/EPA
/ ALESSANDRO DI MARCO
/ Na zdjęciu: piłkarze Juventusu

Do jedenastki Juventusu wrócił Cristiano Ronaldo. Portugalczyk nie grał z powodu kontuzji w poprzednim, przegranym 0:1 meczu z Atalantą. Lider klasyfikacji strzelców ligi wystąpił w ataku z Paulo Dybalą. Obaj mieli możliwość przymierzenia do bramki Parmy, jednak Ronaldo nie pokonał strzałem Simone Colombiego, a Argentyńczyk nie przymierzył z dogodnej pozycji. Stara Dama podchodziła nieco lekceważąco do skazanego na spadek przeciwnika.

Parma nie chciała wystąpić na Allianz Stadium w roli chłopca do bicia. W 25. minucie przedostatnia drużyna ligi wyszła na prowadzenie 1:0. Gaston Brugman przymierzył z rzutu wolnego przyznanego za faul Westona McKenniego na Gervinho. Gianluigi Buffon wyłącznie odprowadził do siatki futbolówkę, która poleciała z odpowiednią energią oraz precyzją. Ekipa z regionu Emilia-Romania miała czego bronić na terenie faworyta.

Juventus nie przekonywał, ale zdążył odpowiedzieć w pierwszej połowie dzięki stałemu fragmentowi gry. Doszło do zamieszania po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a piłka znalazła się pod nogami Alexa Sandro. Brazylijczyk ułożył ją sobie i huknął na 1:1. Asystował mu inny obrońca Matthijs de Ligt. Po złapaniu przeciwnika Starej Damie było łatwiej przygotowywać plan na drugą połowę meczu.

Na boisku nie było Wojciecha Szczęsnego, którego zastępował Gianluigi Buffon. Były reprezentant Włoch nie miał wielu okazji do pokazania możliwości, nie miał dużych szans na zatrzymanie strzału do bramki Gastona Brugmana. Gra toczyła się głównie na połowie przyjezdnych, więc były gracz Parmy, a teraz Juventusu głównie się temu przyglądał.

Alex Sandro nie zaspokoił apetytu jednym golem i skompletował dublet. W 47. minucie Juventus znalazł się po raz pierwszy na prowadzeniu, ponieważ Brazylijczyk pokonał Simone Colombiego strzałem głową po wrzutce Juana Cuadrado. Dobrze w akcji bramkowej zachował się również Cristiano Ronaldo, który utrzymał się w posiadaniu piłki i uruchomił ustawionego blisko narożnika pola karnego Kolumbijczyka.

Konfrontacja została zamknięta golem na 3:1 Matthijsa de Ligta w 68. minucie. Po raz drugi asystował Juan Cuadrado, a Holender znalazł się w polu karnym przeciwnika przy okazji rzutu rożnego. Juventus po przerwie radził już sobie z wyczuciem i problemy miał tylko po stałych fragmentach gry. Gianluigi Buffon nie pozwolił sobie jednak w tej części meczu na kapitulację.

Juventus FC – Parma Calcio 1913 3:1 (1:1)
0:1 – Gaston Brugman 25′
1:1 – Alex Sandro 43′
2:1 – Alex Sandro 47′
3:1 – Matthijs de Ligt 68′

Składy:

Juventus: Gianluigi Buffon – Danilo, Matthijs De Ligt, Leonardo Bonucci, Alex Sandro – Juan Cuadrado (74′ Dejan Kulusevski), Arthur Melo (87′ Federico Bernardeschi), Rodrigo Bentancur (74′ Adrien Rabiot), Weston McKennie (74′ Aaron Ramsey) – Paulo Dybala (84′ Alvaro Morata), Cristiano Ronaldo

Parma: Simone Colombi – Vincent Laurini, Mattia Bani, Yordan Osorio, Giuseppe Pezzella (81′ Maxime Busi) – Alberto Grassi, Gaston Brugman (72′ Hernani), Jasmin Kurtić – Dennis Man (81′ Yann Karamoh), Graziano Pelle (61′ Andreas Cornelius), Gervinho (62′ Valentin Mihaila)

Żółte kartki: McKennie, Ronaldo (Juventus) oraz Hernani, Karamoh (Parma)