A A+ A++
fot. archikatedra.pl

Przy kościele zatem mają zostać urządzone wszystkie ołtarze, można wykorzystać do tego istniejące kaplice lub krzyże. Obowiązywać będzie reżim sanitarny, w tym głównie limit 1,5 metra odległości między uczestnikami. Jak tłumaczy Ks. Adam Polak Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego ” W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych”. I jeszcze jedna istotna informacja, w tym roku wyjątkowo ze względu na stan epidemii można zorganizować procesję eucharystyczną we wszystkich parafiach miasta Częstochowy w dowolnych godzinach, w poprzednich latach, odbywały się one w godzinach popołudniowych.

W Archikatedrze uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 pod przewodnictwem Arcybiskupa Wacława Depo. Z kolei na 11.00 zaplanowano Mszę św. i procesję na Jasnej Górze.

Komunikat Wydziału Duszpasterskiego w sprawie procesji Bożego Ciała

Częstochowa, 19 maja 2021 r.

Komunikat w sprawie procesji Bożego Ciała w 2021 r.

Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Jest to dla nas sposobność, by odnowić nasze świadome przeżywanie celebracji Eucharystii jako spotkania z Chrystusem obecnym wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Tradycyjną okazją do oddania czci naszemu Panu obecnemu w Eucharystii pośród swego ludu jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msza Święta a następnie procesja eucharystyczna sprawowana tego dnia w naszych parafiach jest publicznym świadectwem wiary Kościoła.

Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy związane z pandemią Covid-19, w imieniu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, proszę by tegoroczne obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zorganizowano w następujący sposób:

– Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko i wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego.

– Ołtarze należy urządzić na placu kościelnym, jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże.

– Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni.

– Wszystkie uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

– Tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała (zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie) mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy. Procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

– W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej.

Z racji na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną prosimy o systematyczne zapoznawanie się z odpowiednimi wytycznymi władz kościelnych i państwowych, ponieważ powyższe decyzje mogą ulec zmianie.

(-) Ks. Adam POLAK

Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego

Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Częstochowa, 19 maja 2021 r.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w 2021 r. w Częstochowie

Zgodnie z dekretem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego z dnia 23 maja 2012 w Częstochowie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa może się odbywać tylko jedna centralna procesja eucharystyczna. W świetle niniejszego dekretu procesje w parafiach, które leżą poza trasą procesji, mogą się odbywać tylko w godzinach popołudniowych.

W tym roku wyjątkowo ze względu na stan epidemii można zorganizować procesję eucharystyczną we wszystkich parafiach miasta Częstochowy w dowolnych godzinach przy zachowaniu Komunikatu w sprawie procesji Bożego Ciała z dnia 19 maja 2021 r.

***

Procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzone przez pasterzy Kościoła Częstochowskiego będą miały miejsce:

Bazylika Archikatedralna, godz. 10.00 Msza Święta i procesja eucharystyczna pod przewodnictwem Arcybiskupa Wacława DEPO – Metropolity Częstochowskiego.

Jasna Góra, godz. 11.00 Msza Święta i procesja eucharystyczna na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja Przybylskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOŚWIĘCIM. Masz pomysł na rozwój miasta? Zgłoś swój projekt
Następny artykułPortugalia. Szczepionka J&J dla dorosłych mężczyzn