A A+ A++

Od kilkunastu lat reprezentuje Polskę. Na ostatnich mistrzostwach kraju wywalczyła indywidualnie brązowy medal. Teraz trenuje w Spale na zgrupowaniu kadry. Start w Paryżu dodatkowo ją motywuje.

Po tysiącach występów nie powinno być stresu

Justyna Święty-Ersetic przez chwilę była w rankingu na miejscu promującym do występu w igrzyskach, ale później wypadała z grona osób z kwalifikacją. Czekała do ostatniego momentu czy się uda reprezentować kraj w Paryżu. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz poinformował, że przyznano  nowe miejsca z rankingów lekkoatletycznych i do reprezentacji Polski w konkurencjach indywidualnych dołączyła m.in. multimedalistka z IO w Tokio.

Biegaczka z raciborskich Ocic pojawi się zatem na swoich czwartych igrzyskach olimpijskich. Zaprezentuje się w indywidualnym biegu. – Brakuje mi startów w tym roku. Wierzę, że udział w tak ważnej imprezie po raz kolejny zadziała na mnie motywująco – powiedziała w wywiadzie dla TVP Sport.

W kadrze narodowej sprinterek jest już od kilkunastu lat. – Miałam przyjemność reprezentować kraj w wielu imprezach. Po tysiącach występów wierzę, że w Paryżu nie będzie wielkiego stresu i paraliżu – prognozuje lekkoatletka.

Justyna Święty-Ersetic podkreśla, że od 2018 roku ma znakomite warunki treningowe na stadionie OSiR w Raciborzu

Z mistrzostw wraca z krążkiem

Na niedawnych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy wywalczyła brązowy medal w indywidualnym biegu na 400 metrów. Na swoim Instagramie napisała, że ten start był “słodko-gorzki”. – Liczyłam na więcej. Na własne życzenie nie udało mi się pobiec tego, na co wskazywały wyniki w trakcie treningów. Z drugiej strony, najważniejszy jest medal – podkreśla Justyna Święty-Ersetic. Odkąd raciborzanka startuje w mistrzostwach kraju seniorów, zawsze wraca z nich z krążkiem. – Pomimo upływu czasu nadal jestem na podium – podkreśla.

Sprinterka przyznaje w rozmowie z TVP Sport, że z jej motywacją różnie bywa. – W tym sezonie jest sinusoida – mówi. Zbliżające się igrzyska ją napędzają. Liczy, że ta wielka, światowa impreza sprawi, iż nie będzie potrzebowała dodatkowej mobilizacji. – Imprezy wysokiej rangi dodatkowo mnie motywują – czytamy w wywiadzie.

Justyna Święty-Ersetic jest aktualnie starszym szeregowym w polskiej armii. Należy do Centralnego Sportowego Zespołu Wojskowego

Wyciszenie i gromadzenie energii

Przez ostatnie dni odpoczywała. 8 lipca wyruszyła na ponad trzy tygodnie do Spały, na zgrupowanie kadry. – Powoli, małymi krokami, zacznę czuć atmosferę zbliżającego się sportowego święta. Ostatnia prosta, by się wyciszyć i zebrać energię – przekonuje J. Święty-Ersetic.

Treningi w Spalę poświęci na wzmocnienie dynamiki, mocy i szybkości. W ostatnich dniach przed wylotem do stolicy Francji będzie czas na „łapanie formy”.

Do występów w Paryżu raciborzanka już nie występuje. Po tym co obserwowała na Diamentowej Lidze rozegranej w Paryżu, uważa, że wyniki, które padają na bieżni, dają do zrozumienia, że igrzyska zbliżają się wielkimi krokami. – Każdy zmierza do piku formy – podkreśla. Czy na tych igrzyskach padną nowe rekordy? – Niby na takich imprezach biega się bardziej po medale, ale nie zmienia to faktu, że trzeba też ustanawiać “życiówki”, by włączyć się do walki z najlepszymi. Zakładam, że tak będzie. Mam przeczucie, iż te igrzyska będą stały na bardzo wysokim poziomie – oznajmia w TVP Sport absolwentka ZSOMS Racibórz.

Poziom wciąż rośnie

Przyznaje, że zaskoczył ją wynik Natalii Kaczmarek, która na ME w Rzymie pobiła rekord Polski. – Wiedziałam, że jest fantastycznie przygotowania, ale nie stawiałam na wynik poniżej 49 sekund. W głowie miałam tylko: “O żesz szlag…!”. Nadal są sytuacje, które mnie szokują. Poziom non stop wzrasta. Zastanawiam się, jak to jest możliwe?! – pada z ust wychowanki Victorii Racibórz.

Święty-Ersetic cieszą postępy utalentowanej lekkoatletycznie młodzieży. – Fajnie będzie zejść ze sceny, wiedząc, że są młode następczynie – przyznaje. Komentuje osiągnięcia 17-letniej Anastazji Kuś. – Biega na fantastycznym poziomie. W jej wieku mogłam tylko pomarzyć o takich wynikach. Życzę jej jak najlepiej – zaznacza. Zauważa przy tym, że możliwości treningowych jest coraz więcej. – W coraz większej liczbie miast pojawiają się stadiony lekkoatletyczne z tartanem. Gdy ja zaczynałam, nie miałam możliwości przygotowywać się na takich obiektach. Dopiero w 2018 roku w Raciborzu pojawiło się wspomniane podłoże. Wcześniej biegałam po żużlu. Są też nowe opcje ułatwiające przygotowania. Nie będę jednak narzekać. Fajnie, że młodzież i trenerzy mogą się rozwijać. Wzrasta sportowa świadomość – podkreśla raciborzanka.

Zakłada występ sztafety w finale

TVP Sport pyta czego kibice mogą się spodziewać po  indywidualnym starcie Justyny Święty-Ersetic oraz jej występie w sztafecie? – Jestem realistką. Nie będę teraz mówiła, że stać mnie na awans do indywidualnego finału. Chcę jednak pobiec o najszybszy wynik w tym sezonie. Wierzę, że mnie na to stać. Co do sztafety, zakładam występ w finale – prognozuje sprinterka.

Czy po Paryżu będzie jeszcze szansa, by wziąć udział w igrzyskach  w Los Angeles w 2028 roku? – Zobaczę, jak będę czuła się po zakończeniu sezonu. Ważny będzie mój nastrój – podsumowuje Justyna Święty-Ersetic.

Lekkoatleci w Paryżu będą rywalizować od 1 do 11 sierpnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki smartfon kupić? Polecane smartfony na lipiec i sierpień 2024 r. Urządzenia na każdą kieszeń, w każdej półce cenowej
Następny artykułSkrzywdzeni seksualnie przez hiszpańskich duchownych otrzymają odszkodowania pomimo śmierci agresorów