A A+ A++

W ramach usługi są udostępnione zeznania podatkowe:

  • PIT-37 i PIT-38
  • PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
  • oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego,
  • PIT-DZ – informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.



Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2021 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie, to jest do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Płatność podatku

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak aby mogli wygodnie dokonać płatności online.

Aby ułatwić podatnikom płatności podatków, Urzędy Skarbowe zostały wyposażone również w terminale płatnicze. Za pomocą terminali możliwe będzie dokonywanie płatności podatku PIT, CIT i VAT.

Nowe e-usługi w e-Urzędzie Skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym mamy dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Możemy zrealizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat. Możemy również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy.

W serwisie e-US złożymy też w formie elektronicznej niektóre pisma np. pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, wniosek o stwierdzenie nadpłaty, czynny żal, pismo ogólne w dowolnej sprawie, zawiadomienie ZAW-NR. Możemy również złożyć zgłoszenie ZAP-3 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dokument UPL-1 i OPL-1.

Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mają już możliwość odbierania korespondencji urzędowej z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na swoim koncie w serwisie. Warunkiem korzystania z tej usługi jest udzielenie zgody na taką formę komunikacji.

W e-Urzędzie Skarbowym można również złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach a także zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Zaświadczenie jest wystawiane automatycznie jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US. Zaświadczenie jest automatycznie podpisane pieczęcią szefa KAS. Dokument elektroniczny wydany w e-Urzędzie Skarbowym ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument papierowy.

Osoby korzystające z e-US nie ponoszą kosztów opłaty skarbowej od wydawanych im zaświadczeń.

Od 7 marca br. Ministerstwo Finansów udostępniło w e-US nową funkcjonalność – historię złożonych deklaracji. Dzięki niej podatnicy mogą:

  • przeglądać złożone deklaracje elektroniczne, pobierać je i drukować,
  • w e-US zostały też udostępnione deklaracje złożone w formie papierowej wprowadzone do systemu,
  • podatnicy zobaczą na swoich kontach w e-US deklaracje, które złożyli za 2019 rok i kolejne lata podatkowe. Zostały im udostępnione deklaracje PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A wraz z załącznikami.

Podatnicy mogą podejrzeć deklarację złożoną elektronicznie, pobrać ją w postaci pliku .xml i wydrukować w formacie .pdf. Na wydruku będzie widoczny numer dokumentu (referencyjny).

obrazek


Rezerwacja wizyty w urzędzie

Dodatkowo przypominamy o usłudze, która pozwala na umówienie się na wizytę w urzędzie skarbowym. Można to zrobić online na podatki.gov.pl, telefonicznie a także w siedzibie urzędu na komputerze przeznaczonym do rejestracji wizyt.  Rezerwacja wizyty umożliwia szybkie załatwienie sprawy z jaką podatnik przychodzi do urzędu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodziemia otwarte! Unikalna atrakcja historyczna z nowoczesnymi efektami (VIDEO, ZDJĘCIA)
Następny artykułDzień Otwarty w KPP